Jak financovat nákup nemovitosti?

Chcete-li si pořídit nové bydlení, a to buď koupit nový byt, nebo postavit rodinný domek, anebo zakoupit starší nemovitost k rekonstrukci – ve všech těchto případech je potřeba vážně a zodpovědně popřemýšlet o tom, jakým způsobem budete nákup nemovitosti financovat, pokud nemáte dostatek svých vlastních finančních prostředků.

Možností je samozřejmě více – většinou jde o úvěry a půjčky, avšak vždy se pravděpodobně bude jednat o dlouhodobý závazek a vy musíte promyslet a zvážit, zda budete schopni pravidelně, po řadu let svému závazku dostát. Volte proto nemovitost o takové velikosti a v takové hodnotě, na jejíž úhradu (a zároveň na úhradu běžných měsíčních nákladů na bydlení) vám bude stačit váš rodinný rozpočet.

1. Jak podpořit bydlení mladých rodin?

Zatím ještě neexistují bezúročné novomanželské půjčky, ale už se o nich občas hovoří, takže se snad mladí této finanční pomoci časem dočkají. Lze však získat od státu – přesněji ze Státního fondu rozvoje bydlení – úvěr, který je nízko úročený. Podmínky pro získání úvěru se však občas mění, stejně tak jako výše tohoto úvěru, úroková sazba a doba splácení. Je tedy záhodno předem a včas si zjistit, jakou částku a za jakých podmínek je možno ze SFRB  očekávat.

2. Stavební spoření

Tento způsob je zřejmě nejlepší a nejčastější volba, jak prostředky na pořízení nemovitosti k bydlení získat.

Základním pravidlem je spořit po dobu šesti let a k této naspořené částce získáte výhodný úvěr pro úhradu celé sumy nakupované nemovitosti; avšak jestliže naspoříte po dvou letech určitou sjednanou částku, může požádat o překlenovací úvěr.

Při založení spoření se rozhodnete pro měsíční částku, kterou můžete pravidelně ukládat (nejlépe dát si trvalý příkaz k účtu, abyste někdy nezapomněli), anebo můžete na konci každého roku vložit celou roční sumu, a dokonce můžete celou cílovou částku vložit jednorázově na počátku spoření.

Při využití stavebního spoření můžete:

  • uspořit základní částku k získání úvěru na pořízení vlastního bydlení
  • také získat úvěr na rekonstrukci nemovitosti
  • pokud úspory nevyčerpáte, lze takto spořit dětem na zajištění jejich nového domova

Stavební spoření vám přinese hned několik výhod:

  • jestliže spoříte pravidelně, můžete získat vyšší úroky
  • máte zaručenou státní podporu až 2000,– Kč ročně, což se vždycky hodí
  • po šesti letech můžete na spoření navázat úvěrem s pevnou úrokovou sazbou
  • spoření je pojištěné až do výše 100000 Eur
  • v současnosti je ještě možné využít úspory jakkoliv – třeba si uspořit prostředky na stáří, anebo si pořídit i movité věci

V této době můžete uzavřít stavební spoření u pěti institucí.

Raiffeisen stavební spořitelna   www.rsts.cz
ČMSS stavební spoření www.cmss.cz
Modrá pyramida Komerční Banky www.modrapyramida.cz
Wüstenrot stavební spořitelna  www.wuestenrot.cz/sporeni
Stavební spořitelna České spořitelny  www.burinka.cz/stavebni-sporeni

3. Další možnosti

K dalším bankovním úvěrům patří úvěry hypoteční – s nižším úrokem, se splátkami rozloženými až na 30 let, avšak s pohyblivou výší úroků. Fixace bývá zajištěna většinou na 3 – 5 let. Uhrazené úroky z hypotéky si můžete každoročně odečíst z daní z příjmu – na základě potvrzení od banky.

Přehled bank, kde si můžete sjednat úvěr: Česká spořitelna, Hypoteční bankaČSOB, Equa bankMoneta, Raiffeisenbank, Sberbank CZ, UniCredit Bank, Komerční banka, Fio banka.

Od banky můžete získat také úvěry účelové, anebo spotřebitelské.

Úvěry nebankovní

Tento druh úvěrů bývá sice neúčelový, avšak s vyššími měsíčními splátkami a se splatností celé částky za kratší časové období.

Obrátit se můžete také na developerské společnosti, které vám nabídnou nemovitost a pomohou vám zajistit její financování. Někteří developeři mají založena svá vlastní bytová družstva, a tak můžete získat s jejich pomocí i družstevní bydlení.

Pro zjednodušení situace je někdy lepší oslovit finančí poradce. K těm nejznámějším patří společnosti Partners a Fincentrum.