Chystáte se položit pár obrubníků u svého domku nebo provést jen dílčí úpravy? V případě kladné odpovědi si přečtěte pár rad než si vyhrnete rukávy a pustíte do díla.

Při řezání větších obrub se bez rozbrusu neobejdete

Rozbrušovací pily mají většinou průměr kotouče 350 cm, hloubka řezu činní 12,5 cm. Hodí se pro řezání silničních obrubníků buď betonových, ale i kamenných. Řezný kotouč na tento nástroj lze zakupit na kámen, beton, železo či asfalt. Pily disponují dvoutaktým motorem na benzín, takže je třeba míchat benzín s olejem pro dvoutakté motory. Lze si pořídit pily těchto parametrů i na aku batérie, ale využijete je vlivem energetické náročnosti jen na menší množství řezů.

Obr.: Rozbrušovací pila HUSQVARNA

Pro řezání menších (chodníkových) betonových obrub a jejich úpravy lze použít menší flexy s kotoučem 230 mm, menší nástroje pouze na drobné úpravy.

Na fotce: flexy na aku batérie, velikosti 230 mm a 125 mm

Následující kroky popisují obecný postup pro řezání kamenných obrubníků:

  1. Příprava nářadí: Nejdříve si připravte nezbytné nástroje a ochranné pomůcky, včetně ochranných brýlí, rukavic a chráničů sluchu, dále pak úhelník nebo pravý úhel – psali jsme zde. Pro řezání kamene budete potřebovat diamantové řezací kotouče .
  2. Značení řezu: Označte místo na kamenném obrubníku, kde má být proveden řez. Např. pomocí tesařské tužky, fixy, voskovky nebo křídy nakreslete linku, podle které provedete řez. Připravte si úhelník nebo pravý úhel – viz. zde. Ujistěte se, že je linka přesná a odpovídá vašim požadavkům.
  3. Příprava pily: Pokud používáte diamantový řezací kotouč, ujistěte se, že je správně namontovaný na brusce.
  4. Samotné řezání: Začněte řezat podél značené linky. Držte nástroj pevně a pokud jde o kamenný řezač, pohybujte ho pomalu a rovnoměrně podél linky. Diamantový řezací kotouč by měl být pomalu a stále přesunován po kamenném obrubníku. Ujistěte se, že nástroj vytváří hladký a přesný řez.
  5. Práce s prachem a zbytky: Řezání kamene nebo betonu může vytvářet prach a zbytky. Mějte na sobě ochranný oděv a respirátor, pokud je to nutné, a pracujte na dobře větraném místě. Benzínové rozbrušovací pily většinou disponují přídavnou kádičkou na vodu, která chladí diamantový kotouč před přehříváním a zabraňuje jeho opotřebení. Další funkcí je zamezení nežádoucí prašnosti.
  6. Dokončení: Po dokončení řezu zkontrolujte, zda je řez hladký a přesný. Pokud je třeba, můžete důkladně zbrousit hrany nebo povrch kamenného obrubníku.
  7. Čištění: Upravený obrubník by měl být pečlivě očištěn od prachu a zbytků. Po ukončení práce můžete provést finální úpravy podle potřeby.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.