Téměř na každé stavbě se setkáte s nutností něco zhutnit. Slova „hutnění, hutnit“ už asi slyšel každý, ale ne každý ví, co si pod nimi představit. Obecně řečeno, jde o zvýšení hustoty nějakého materiálu mechanickou cestou. Nejčastěji tak hutněním prochází zemina, štěrk, písek, ale také živičné (asfaltové) nebo betonové vrstvy, některé druhy dlažby apod. K hutnění se používají speciální stroje.

Proč je třeba hutnění
Hutnění pomáhá zvyšovat stabilitu a brání tzv. sesedání a podemílání a také popraskání základů stavebních objektů. Pomáhá také zvýšit únosnost zhutněných vrstev, omezuje možnost poškození mrazem a propustnost vody. Správné zhutnění příslušných stavebních prvků může zabránit škodám, jejichž následná náprava by moha být finančně velmi nákladná. Hutnění provádějí jak velké firmy na rozsáhlých plochách, jako jsou například silnice, parkoviště, velké objekty, tak i lidé, kteří staví svépomocí nebo třeba potřebují opravit jen kousek cesty po překopání, položit si zámkovou dlažbu na chodníku u rodinného domu apod.

Obr.: Malá vibrační deska a vibrační pěch

Jaká technologie se používá pro hutnění
Podle typu hutněného materiálu, jeho vlhkosti i velikosti celkově hutněné plochy si můžete vybrat z několika variant technologie:

  1. Vibrační desky
    Pokud nepotřebujete hutnit výkopy nebo jílovité mokré půdy, skvěle vám poslouží vibrační deska. Na výběr jsou dva základní typy vibračních desek – jednosměrné a reverzní. Jednosměrné se mohou pohybovat jenom jedním směrem a hodí se pro hutnění zeminy, živice i zámkové dlažby. Pro domácí kutily postačí nejmenší kategorie jednosměrných desek do hmotnosti cca 70 kg, s nimiž se snadno manipuluje. Ti zkušenější z nich, případně profesionálové pracující na menších plochách si mohou vybrat vibrační desky do cca 100 kg hmotnosti. Uvidíte je například u silničářů, když opravují menší výtluky. Nejtěžší jednosměrné desky nad 100 kg mají nejvyšší hutnící účinek, ale kvůli hmotnosti je manipulace s nimi složitější. Reverzní vibrační desky mohou hutnit vrstvu hlubokou až 90 cm a pohybují se vpřed i zpět. Hodí se na hutnění těžkých vrstev zeminy, například štěrkových. Ty nejlehčí váží zhruba 100 kg a nejtěžší až tunu. Hodí se pro velké plochy.
  2. Vibrační pěchy
    Vibrační pěch, kterému se přezdívá „žába“, vám pomůže zhutnit i to, co deska nezvládne, protože se dostane i do hůře přístupných míst. Na rozdíl od desky používá rázový účinek a musíte ho držet v rukou. Na první pohled trochu připomíná sbíječku, jen má na konci hutnící patku. Vibrační pěch umí zhutnit i jíly, hodí se také na štěrk, písek a smíšené nebo soudržné zeminy, a to i ve výkopech, příkopech, v blízkosti zdí, potrubí apod. Jednotlivé pěchy se liší hmotností, typem motoru, počtem úderů za minutu, výškou odskoku a dalšími parametry.
  3. Vibrační válce
    K hutnění asfaltových povrchů a velkých ploch zeminy se používají hladké vibrační válce, které mají vlastní pojezd. Ty nejmenší se dají vypůjčit v půjčovnách nářadí, ty největší nejčastěji uvidíte na silničních stavbách. Existují i ježkové vibrační válce na dálkové ovládání, které jsou vhodné pro zvlášť těžké terény s jílovitou půdou. Jsou navrženy tak, aby nevyhrabávaly hutněnou vrstvu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.