Na tuto otázku není jednoznačná odpověď. Potřebujete-li sehnat pronájem nemovitosti, ať už k bydlení nebo k podnikání, tak se buď obrátíte na realitní kancelář, anebo přes inzertní servery oslovíte samotného majitele, který pronájem nemovitosti nabízí. Je v těchto způsobech nějaký rozdíl? Samozřejmě, že je. Inzerujícím majitelům čili přímým pronajímatelům neplatíte žádnou provizi, kdežto RK ano.

 

Pokud se na realitku obrátíte vy sami, aby pro vás vhodný pronájem vyhledala, pak je to v pořádku – zaplatíte provizi za požadovanou a hlavně provedenou službu. Pokud se ale na RK obrátí majitel nemovitosti a realitka pro něj jako nájemce vyhledá vás, tak z logiky věci vychází, že by měl za službu zaplatit on. Vždyť realitní makléř – poradce a konzultant na trhu s realitami –  v tomto případě pracuje pro pronajímatele, věnuje celé záležitosti spoustu času při hledání a komunikaci se zájemci a měl by tedy od majitele a pronajímatele požadovat úhradu za vykonanou práci. Avšak praxe je velice často jiná. Provizi i za této situace obvykle uhradíte vy – nájemce. Takže vás pronájem, získaný přes realitní kancelář, vyjde už v počáteční fázi na pěkné peníze. Počítejte s námi:

Obvykle se musí uhradit majiteli kauce ve výši minimálně jednoho měsíčního nájmu, samotné měsíční nájemné + záloha na energie, provize RK (odměna realitnímu makléři za vykonaný a předem stanovený rozsah služeb) ve výši jednoho až dvou měsíčních nájmů – což je vše splatné již při podpisu nájemní smlouvy; tabulka s příkladem vám poví, kolik by vás pronájem nemovitosti mohl stát, ještě před tím, než se nastěhujete:

Kauce Nájem Záloha na energie a služby Provize RK
15000 Kč 15000 Kč 1500 Kč 15 – 30000 Kč

 

V lepším případě se o úhradu provize podělí obě strany, ale nebývá to pravidlem, neboť sami pronajímatelé nejsou příliš ochotní odměnu realitce zaplatit.

A jaké jsou sazby? Každá realitní kancelář si stanovuje vlastní podmínky, neboť žádná upřesňující pravidla neexistují. A vy byste měli předem alespoň rámcově vědět, do čeho jdete a co můžete očekávat. Proto by měly mít seriózní RK na svých webových stránkách uvedeny podmínky transakce a ceník, aby bylo předem jasné, kdo a kolik za jejich služby zaplatí.

Autor: Jaroslava Linková

 

 

Čtěte také: Na co si dát pozor u přejímky nemovitosti

1 komentář v “Kdo hradí provizi RK při pronájmu nemovitosti?

  1. Realitní kancelář připravila smlouvy o pronájmu na nebyt..prostor,a smlouvu na byt s majitelem objektu,ale ten byl jen poloviční slastnik, takže byly nájemní smlouvy neplatné.Realitka si nechala vyplatit u každého pronájmu provizi.Bylo to oprávněné? Mohu žádat o vrácení provize?Děkuji za odpověď.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.