Geotextilie je termín, s kterým se nejčastěji setkáte ve stavebnictví, ale také při zemních pracích a dalších aktivitách na zahradě a v průmyslové výrobě. Je nutné vědět, že se nejedná o jeden, ale o celou řadu materiálů, které mohou být vyrobeny z různých materiálů a různým způsobem.

Jedná se o plošný propustný materiál vyrobený ze syntetického nebo přírodního textilního materiálu. Ten může být vyroben jako netkaný, tkaný, nebo pletený a používá se v kontaktu se zeminou, případně dalšími materiály. Někdy bývají stejné materiály dle účelu svého užití označovány také jako agrotextilie (pro zemědělství), případně ekotextilie (pro terénní úpravy a zemědělství, ale jsou vyrobeny z výhradně přírodní a zcela rozložitelných materiálů.

Geotextilie mohou plnit různé funkce, například oddělovat či chránit různé vrstvy, působit jako filtrační či drenážní vrstvy, případně sloužit k vyztužení. Účel jednotlivých druhů geotextilií napovídá jejich barva. Nejčastěji jsou bílé, černé, hnědé a zelené. Bílé dobře odrážejí sluneční paprsky, černé ho absorbují a udržují tak pod sebou vyšší teplotu než bílé. Podle použitého materiálu jsou buď dočasné, nebo se jejich životnost počítá v desítkách let.

Ve stavebnictví určuje obvykle typ a způsob použití geotextilie projekt, případně ověřený stavební postup. Nejčastěji se zde setkáte s geotextiliemi z umělých materiálů. Funkčně obvykle separují jednotlivé vrstvy materiálů, případně zvyšují jejich nosnost. Lze tam aplikovat nejen geotextilie s určitými parametry, jako je gramáž (hmotnost na metr čtvereční), pevnost v tahu a odolnost proti protržení. Zásadní je rovněž propustnost geotextilie a odolnost proti zanesení.

Tahová textilie se využívá pod vozovky k vyztužení a zvýšení únosnosti, dodává se v rolích
Bílá separační geotextilie na svazích budoucího rybníka

Kokosová síť / geotextilie vyrobená ze 100% kokosu slouží jako ochrana svahu proti erozi. Tento přírodní produkt chrání výsadbu na příkrých svazích. Slouží jako dočasná protierozní ochrana s životností až 5 let, zpevňuje povrch na svazích bez vegetačního krytu ohrožených povrchovým odtokem, lze použít i na březích rybníků, jezírek a menších vodních toků. Po rozkladu se zní stává hnojivo (prodává se v rolích).
Textílie se používá i v zahradnictví, zabraňuje prorůstání plevele, položí se na zem a posype např. vrstvou kůry, pěstované rostliny se protáhnou vyřízlými otvory
Geotextilie slouží k ochraně betonu, malty aj. materiálů proti nepřízni počasí ( mrznutí, vedru, vymývání cementu z betonu při dešti atd.)

Způsob výroby právě tyto vlastnosti určuje. Například pro nejvíce namáhané konstrukce se hodí pletené geotextilie. Netkané mají nižší pevnost v tahu, ale jsou tvárnější než netkané a pletené. Netkané mají vyšší propustnost vody při působení kolmo a jsou schopny vést vodu v rovině geotextilie. Jako výztužná je vhodná výhradně tkaná geotextilie, jako drenážní vrstva zase jen netkaná.

Důležitou roli hrají geotextilie při izolačních pracích, například při výstavbě zelených střech, ale také při odvodnění pozemků. Fixují rovněž nově založené svahy proti erozi – zde se může jednat o přírodní geotextilie, které se postupně rozloží, protože jejich zpevňující roli převezme na svahu zakořeněná zeleň. Na zahradě mohou geotextilie chránit rostliny před mrazem, škůdci a dalšími negativními vlivy, udržovat vlhkost na záhonech, či bránit růstu plevele. Velmi často bývají podkladem pod zahradními jezírky či bazény.

Autor: Mag

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.