Plovoucí laminátové podlahy jsou jedny z nejoblíbenějších podlahových krytin. Jejich dekory – například s imitací dřeva – zútulní každý interiér.

A z čeho jsou laminátové lamely vyrobeny? Základem je nosná deska HDF s vysokou zátěží (High Density Fibre – vysoce hustá vláknitá deska), deska MDF se střední zátěží (Medium Density Fibre – středně hustá vláknitá deska), anebo jím může být dřevovláknitá deska s fenolovou pryskyřicí. Kvalitu vybírejte podle plánované zátěže podlahy. Tyto základové desky jsou opatřeny protitahovou vrstvou, která působí stabilizačně na tvar lamel. A pod závěrečnou povrchovou úpravou z tvrzené melaminové pryskyřice se nachází dezénová vrstva.

Jaké výhody mají laminátové podlahoviny:

  • optimální poměr ceny a kvality; přestože laminát patří k levnějším typům podlahových krytin, může vytvořit dokonalý estetický dojem a stylově doplnit váš interiér
  • je ideální pro renovace podlah bytů i některých komerčních či kancelářských prostor
  • dekory dřeva, ale i keramický vzhled
  • vhodné i při podlahovém vytápění
  • rychlá pokládka, kterou lze provést dokonce i svépomocí – dílce plovoucí laminátové podlahy se k podkladu nelepí, jen se usadí na dokonale rovný, pevný a čistý povrch a jednotlivé lamely se do sebe zaklapnout; zpravidla se mohou položit i na původní podlahovou krytinu
  • snese poměrně vysokou zátěž – rozdělení do několika zátěžových tříd
  • protiskluzová a antistatická úprava, oděru vzdorný materiál, úprava proti UV záření
  • vhodná pro alergiky
  • snadná údržba
  • podlahu lze rozebrat a třeba instalovat jinde, anebo snadno vyměníte mechanicky poškozený dílec

 

 

Mají laminátové podlahy také některé nevýhody?

Běžné typy laminátových podlah mají jednu základní nevýhodu, a tou je vyšší citlivost na vlhkost. Laminát se tedy nehodí do prostor, kde se voda a zvýšená vlhkost vyskytuje: starší vlhké domy, koupelny (kdyby vám vytekla pračka, lamely mohou bobtnat, anebo se zkroutit) předsíně, technické místnosti. Pokud byste laminátovou podlahu chtěli použít i v těchto případech, zvolte speciální laminát, který je proti vlhkosti odolný. Cena této podlahy bude z pochopitelných důvodů vyšší.

Druhou nevýhodou je vyšší přenos kročejového hluku, který se může v podobě dutého zvuku přenášet do přízemních místností. Proto běžný laminát používejte především v přízemních místnostech a do dalších pater volte buď jiný druh podlahoviny, anebo si na podlahový povrch předem připravte kvalitní izolační materiál. Některé typy laminátových podlah jsou již z výroby opatřeny kročejovou izolací, avšak musíte počítat s tím, že se to rovněž projeví na ceně.

Autor: Jaroslava Linková

 

Čtěte také: Výhody a nevýhody linolea

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.