Dřevostavby se staly jedním z nejžádanějších typů výstavby rodinných domů. A není divu. Cena je přijatelná a doba výstavby je neuvěřitelná – stačí mít pozemek a do několika měsíců bydlíte. A kdo by si ještě i nyní myslel, že dřevostavba je něco druhořadého, vzpomeňte na to, v čem lidé bydlí v Alpách, v zemích severní Evropy, anebo třeba v Kanadě. Domy ze dřeva se stavěly vždycky a v současnosti – kdy jsou k dispozici ty nejmodernější technologie – není žádný důvod se dřevostavbě vyhýbat.
Pro kvalitní dřevěný dům je však nezbytné vybrat kvalitní materiál – tedy kvalitní dřevo. Obzvláště tehdy, rozhodnete-li se pro stavbu roubenky nebo srubu. Ale ani u jiných typů dřevostaveb není radno jakost dřeva podceňovat.
Které druhy dřeva se u nás nejčastěji používají?
Smrk ztepilý – dřevo tohoto stromu se využívá v té největší míře. Smrk je dostupný a poměrně levný. Projevuje se na něm však vyšší praskavost, takže pokud byste z něj stavěli roubenku, musíte počítat s tím, že na ní budou vidět mírné trhliny.
Modřín opadavý – je optimální pro masivní dřevostavby. Díky značnému množství pryskyřice je velice odolný, a to jak proti vlivům počasí, tak vůči škůdcům. Cena je ovšem vyšší.
Kanadský cedr – vyznačuje se zejména vysokou pevností. Cena je vyšší než u modřínu, a to hlavně i z toho důvodu, že se k nám musí dovážet. Roubenka nebo srub z nich však vydrží netknuté po celá desetiletí. Obdobné vlastnosti má i borovice.
Necháte-li si zbudovat dřevostavbu „na klíč“, zřejmě dostanete takové dřevo, jaké má stavební firma k dispozici. Jestliže však budete mít možnost volby, přijměte několik rad, abyste věděli, jak při výběru postupovat.
Dřevo je v podstatě živý materiál – i když je dokonale vysušeno, stejně bude reagovat na vlivy vnějšího prostředí, zejména na teplotu a vlhkost. Vždy bude mírně měnit své rozměry, a proto není snadné vybrat na dřevostavbu kvalitní trámy či kulatinu.
Které dřevo je na dřevostavbu vhodné a které nevhodné
U dřeva nastojato se řídíme točivostí vláken:
- levotočivé – pro dřevostavbu je nevhodné
- rovnoleté – optimální materiál pro dřevostavbu
- pravotočivé – pokud je točivost menší než 1:10, což znamená, že vlákna se stáčejí méně než 1 centimetr na 10 centimetrů délky kmene, je dřevo použitelné
Výběr nařezaných trámů pro dřevostavbu
Jestliže vybíráte na pile, anebo v prodejně, všímejte si prasklin v trámech: ty mají být rovnoběžné s hranou trámu – pak máte jistotu, že jde o rovnoletá vlákna. Trámům stočeným do vrtule se raději vyhněte. Suků by mělo být málo a mají být rovnoměrně rozmístěny, jádrové dřevo má zabírat převážnou část příčného řezu trámu a bělové naopak má zaujímat plochu co nejmenší.
Shrnutí:
Vhodné není dřevo čerstvě nařezané, lepší jsou trámy popraskané (jinak nelze poznat točivost vláken), dřeň má být přesně ve středu trámu – jinak to svědčí o tom, že trám je prohnutý. Strom by měl být pokácený v prosinci či lednu v mrazivém období, tehdy má tu nejnižší vlhkost. Kvalitní dřevo je rovnoleté nebo lehce pravotočivé. Pozor na známky po kůrovci či jiných škůdcích.
Autor: J. Linková