Pravý úhel? To je 90 stupňů, to přece zná každý. Ale zkusili jste si ho někdy vyznačit třeba při budování skleníku, nebo jiné stavby bez pomoci odborníka? To už není tak jednoduché jako narýsovat si pravoúhlý trojúhelník na papír.

U menších objektů vám může pomoci úhelník. To je taková tesařská zvětšenina trojúhelníku, co jste nosili na geometrii do školy. Nebo taky ne – úhelník může mít i tvar velkého L. Vyrábí se z kovu, dřeva nebo plastu v mnoha různých variantách s odlišnými jednotkami i dalšími údaji Mohou být na nich i šablony pro vyznačení otvorů, což právě tesaři často potřebují. Pokud máte dřevěný úhelník po dědovi, radši si ho zkontrolujte. Dřevo jako přírodní materiál pracuje a pravý úhel nemusí být přesný.

Na velké rozměry vám ale úplně nepomůže žádný úhelník.  Zkuste praktickou aplikaci geometrických pravidel, konkrétně Pythagorovy věty. Budete potřebovat tři latě. Na nich si vyznačte určité úseky, třeba 50 cm. Ale může to být i jiná vzdálenost dle potřeby. Tuto vzdálenost si pak odměříte na latě v poměru 3 : 4 : 5. K označení můžete použít tesařskou tužku (nebo tlustý fix, pokud ji nemáte), ale klidně i malé hřebíčky nebo kousek barevné izolepy. Každopádně pak lať s odměřenými 3 úseky spojíte na každém konci těch 3 úseků s jednou z delších latí hřebíky a ty delší pak společně v bodě 4. a 5. úseku. Nejdelší lať bude úhlopříčkou, dvě kratší budou svírat pravý úhel. Když nemáte latě, můžete použít kolíky a provázky, případně pásmo na měření.

Když chcete vyměřit pravoúhlé základy kůlny, záhonu, nebo třeba pařeniště ve tvaru čtverce či obdélníku, můžete si velmi jednoduše zkontrolovat, jestli máte strany přesně v pravém úhlu. Ve čtverci i obdélníku musí být obě úhlopříčky na milimetr stejně dlouhé. Pokud nejsou, úhly nejsou pravé. A jak se k tomu tvaru dostanete? Vyměřte si úhlopříčku a vyznačte přesně její střed. Do něj zabodněte kolík. Opište kolem něj kružnici za pomoci provázku tak, aby procházela krajními body úhlopříčky.  Ať pak kdekoli na kružnici označíte bod a spojíte ho s těmito krajními body, dostanete pravoúhlý trojúhelník, jehož přeponu tvoří úhlopříčka čtverce nebo obdélníku.

Ne vždy se dá na pozemku malovat jako kružítkem na papíře. Tajným typem je písek v PET láhvi. Tu si přivažte na konec provázku a kružnici si jednoduše vysypejte.

Autor: Magdalena C.

Kovové pravítko

Samonivelační laser pro měření nejen pravých úhlů ( na obrázku je laser za 500 kč z Číny)

Nivelační přístroj pro měření výškových rozdílů ve venkovním prostředí

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.