Věříte, že reality v Hradci Králové mohou být velmi zajímavou příležitostí k investici? Navzdory enormnímu růstu cen, který v posledních letech zdejší nemovitosti zaznamenaly, se to v řadě případů jeví jako vysoce pravděpodobné. Například nájemní byty. S ohledem na citelné zdražování činží, které nás v nejbližší době nemine, se i přes vysokou pořizovací cenu začne vlastnictví nájemního bytu zase vyplácet. A co třeba takový pozemek? Ať už koupíte zahradu, pole nebo parcelu určenou pro výstavbu rodinného domu, případně pro vybudování nějaké komerčně využitelné stavby, určitě neproděláte. Volné půdy zkrátka ubývá a její ceny jdou stabilně nahoru.

Že nemáte po ruce miliony, ale přesto byste do realit rádi investovali? Alespoň nějaký skromnější finanční obnos? I to je dnes možné. Uvidíte!

Jak vypadá trh s realitami v Hradci Králové?

Ptáte se, jak vypadá trh s nemovitostmi v Hradci Králové? V tomto bezmála stotisícovém krajském městě? V nejpodstatnějších ohledech se od situace ve většině velkých aglomerací České republiky nijak neliší. Nedostává se nových bytů a najít stavební parcelu, na které by si člověk mohl vybudovat vysněné bydlení, dá neskutečnou práci. Nedostupnost bydlení je zde dokonce srovnatelná s Brnem nebo Prahou. Jak je to možné? Jednoduše. Hradec Králové je nesmírně atraktivním místem k životu, ale podobně jako v jiných velkých městech, také zde realizace větších bytových projektů vázne a volných pozemků určených k individuální výstavbě kvapem ubývá.

Ceny nemovitostí proto strmě rostou a dle názoru odborníků budou stoupat i nadále. Pokud tedy předpovědím „lidí z oboru“ věříte a podaří se vám nějakou zajímavou investiční příležitost objevit, příliš neotálejte! Kromě parcel vypadají perspektivně především byty a hned si řekneme proč.

Objevili jste v nabídce menší byt? Kupte ho!

Rozhodli jste se dát na radu těch ekonomů a realitních analytiků, kteří jsou pevně přesvědčení o dalším zdražování nemovitostí? Hodláte v Hradci investovat? Zkuste se zaměřit třeba na byty. Za prvé jde o jejich cenu. Ta pravděpodobně dále poroste, takže své úspory v lepším případě zhodnotíte, v horším pak alespoň do jisté míry ochráníte před inflací. A za druhé? Byt snadno pronajmete a to hlavně nějaký menší, například o podlahové ploše 30 až 40 m2. Bude totiž pro potenciální nájemníky cenově dostupnější. Zajistíte si tak pravidelný příjem. A zdá se, že nijak zanedbatelný. Činže jsou v České republice poměrně vysoké už nyní a navíc řada odborníků předpokládá, že mohou v nejbližších letech stoupnout až o třetinu! Nevěříte? Důvodů k takové domněnce je hned několik. Zde jsou ty nejpodstatnější:

  • Vysoké ceny rezidenčních nemovitostí, které si nemůže dovolit stále více našich spoluobčanů, ženou lidi do nájmů.
  • S rostoucí poptávkou po pronájmech, která je logickým důsledkem nedostupnosti vlastnického bydlení, se zvyšuje tlak na hladinu činží.
  • Sílící poptávku po pronájmech aktuálně umocňuje uprchlická vlna z Ukrajiny. Nájemné zkrátka poroste a otázkou je pouze to, zda o výše zmíněnou třetinu nebo „pouze“ o 15 či 20 %

Za kolik lze pronajmout byt – Hradec Králové (04/2022)

DispozicePopisUžitná plocha (m2)LokalitaNájem (Kč)
1+kkpanel, bezbariérový30Pražské Předměstí7 000
2+kkpanel, 1.podlaží47Nový Hradec Králové10 000
2+1cihla, 2.podlaží50centrum12 000
3+kkcihla, 1.podlaží70centrum16 000
4+1panel, úsporný96Nový Hradec králové14 000

Zajímavý pozemek = zaručený zisk

Předpověď o růstu nájmů vás nezaujala? Vidíte zajímavější perspektivu v investici do půdy? Nakonec, proč ne? Jak jsme řekli hned v úvodu, volné půdy neustále ubývá. A čeho je málo, to obvykle roste na ceně. Dobře si vydělat můžete koupí a pozdějším prodejem stavebního pozemku. Velice zajímavý zisk vám může přinést také investice do obyčejné louky nebo podobného „méně hodnotného“ pozemku. Cena tzv. travnaté plochy je ve srovnání se stavební parcelou výrazně nižší právě proto, že na ní nelze nic vybudovat. Tak to ale nemusí být na věky. Územní plány, a to obzvláště měst, která se rozrůstají jako o závod, se pochopitelně mění. Hradec Králové k takovým městům nepochybně patří. Pokud se k vám dostanou „potřebné“ informace nebo když dokážete sami odhadnout, jakým směrem se rozvoj města bude ubírat, vyděláte. A rozhodně ne málo!

Výběr z nabídky pozemků – Hradec Králové (04/2022)

Typ pozemkuVelikost (m2)LokalitaCena (Kč)
Louka21 623Slezské Předměstí1 400 000
Stavební453Malšovice2 490 000
Stavební922Slezské Předměstí6 500 000
Orná půda (před změnou územního plánu)2 302Plotiště nad Labem11 850 000
Komerční (křižovatka)3 332Pražské Předměstí17 000 000

Nemáte k dispozici miliony? Nevadí!

Realitní investice patří mezi nejvýnosnější. V některých dobách sice může být zhodnocení vcelku zanedbatelné, jindy je však možné doslova zbohatnout. Jisté je, že poptávka po nemovitostech je a bude silná a ceny tudíž v dlouhodobé perspektivě porostou. Nemáte 5 milionů korun na to, abyste koupili byt? A můžete postrádat alespoň pár desítek tisíc? I to je lepší než nic! Vyberte si nějaký nemovitostní fond, který se může pochlubit solidními výsledky a kupte si jeho akcie nebo podílové listy. Stanete se spolumajiteli nějakého bytového komplexu, pozemků nebo třeba komerční budovy a bude vám náležet přiměřená část zisku.

Pořád lepší než nechat volné peníze ležet ladem. Nemyslíte?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.