Pěkné a teplé počasí láká nejen k výletům, ale i k pracím, které je třeba doma udělat. Jednou z nich je i malování, zdi lépe schnou. Možností, jak byt vymalovat, je mnoho, důležité je se z toho nezbláznit. Co udělat jako první a co jako poslední musíte vědět dopředu. Jak vše zvládnout, abychom večer měli nejen vymalováno, ale i uklizeno?

Mějte plán

Kdy dojde k činu si domluvte předem. Na práci buďte alespoň dva. Děti dejte k babičce, tetě, sousedům… Pokud to nejde, záleží na věku. Větší zapojte do práce, menší se mohou těšit na odpočinkový den u oblíbených pohádek. Den před akcí je dobré navařit. Myslete na to, že po jídle budete nejspíš ještě pracovat, omáčka s knedlíky vás však spíš uspí. Volte něco lehčího, večer po práci si klidně za odměnu objednejte něco pořádného až domů. Večer poskládejte do krabic (nejlépe popsaných, ať víte, co kam patří) vše z poliček a skříněk. Sundejte obrázky a fotky ze zdí. A pak se pořádně vyspěte, čeká vás perný den.

S chutí do toho, půl je hotovo

Ráno zbývá jen odstěhovat nábytek od stěn. Nejlépe do středu pokoje, kde ho následně zakryjete folií či plachtou. Dětem nechte nějaký koutek, kde budou moci lebedit. Podlahu kolem zdí ochráníte kartony nebo třeba starým povlečením. Barvu použijte dle toho, jakou máte. Vodou ředitelné nechte po smíchání chvilku odstát, čím hustší ji necháte, tím lépe bude krýt. Během té doby si oblepte papírovou páskou vše, co nechcete nabarvit. Vypínače, zásuvky, dveřní futra, poličky, které nechcete sundávat ze zdi. Můžete opáskovat i okna. Pak už vás čeká štětec, se kterým projedete okraje. Tedy rozhraní mezi zdmi a stropem, rohy a stěnu i podlahy, místa kolem topení, oken a další. Zbytek už půjde válečkem.

Kolečko po bytě

Při malování celého bytu počítejte s tím, že úklid během práce je zbytečný. Málokdy bude stačit jedna vrstva nátěru, proto začněte s nejhorší místností. V koupelně nebo ložnici vám možná jedno přetření bude stačit. Mezitím vám proschnou ostatní místnosti a můžete pokračovat. Jakmile je první místnost hotová, začněte s úklidem. Základem je umýt okno, světlo a podlahy v místech, kde bude stát nábytek. Ten umyjte také a nastěhujte zpět. Pokud místnost není průchozí, ukliďte podlahu dočista. Krabice s drobnostmi, které je třeba dát na místo, si připravte. Jestli nemáte co dál uklízet, můžete je rovnou vybalit. Jinak pokračujte v úklidu.

Čisto a voňavo

Díky malování uklidíte byt opravdu poctivě. Nezapomínejte často měnit vodu, ať se nemusíte stále vracet k již uklizeným místům. Pomocníkem vám bude obyčejný ocet. Nejen že dokáže přeleštit okna, ale pomůže i na šmouhy na nábytku nebo futrech. Větší děti mohou pak věšet obrázky a ukládat věci z krabic zpět.

Jiná než bílá

Barevné zdi už dnes jsou naprosto běžné. Pokud chcete část místnosti obarvit jinak než nabílo, použijte opět papírovou pásku. Barva v místě, kde chceme lepit, musí být suchá. Můžete vyrobit všemožné pruhy, hory a další tvary. Častou volbou jsou i různé samolepky na zdi.

Kola a kruhy

Kola na zdi vypadají dobře a nejsou ani nijak zvlášť náročné. Velikosti si určete dle sebe a pomůcek, podle kterých si je předmalujete. Poslouží vám různé misky, hrnky nebo třeba víko od kýble. Tužkou je obkreslete na zeď a pak každý kruh oblepte páskou. Tu lepte po malých kouskách, aby kruh byl kulatý. Vnitřek pak vymalujte. Pásku sundejte vždy, až po zaschnutí barvy.

Večer se již můžete těšit z hotového. Perný den je za vámi, tak odpočívejte a tešte se z krásného a čistého domova.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.