Podlahové vytápění zvažuje hodně lidí nejen při výstavbě nového domu, ale také při rekonstrukcích starších nemovitostí. Podlahy, které nestudí, jsou důležité hlavně pro rodiny s dětmi, ale jejich výhody si užívají i další lidé. Proč se s dětmi neuvelebit na podlaze a hrát si? Nebo proč nedopřát vašemu psovi možnost se s vámi dosyta pomazlit, i když pohovku má zakázanou? Z hlediska uživatelského komfortu je dle průzkumů považováno za nejlepší velkoplošné sálající topení, tedy i podlahové. Jako vše, také podlahové topení má nejen řadu výhod, ale také některé nevýhody. Před jeho instalací je proto dobré si vše důkladně promyslet.
Co je podlahové vytápění?
Jak název napovídá, jedná se o systém, kdy je topné těleso skryté pod podlahovou krytinou. Existují dva základní typy, které se rozlišují podle topného média, a to na podlahové topení elektrické a teplovodní. V první případě se pod podlahu instaluje systém elektrických kabelů, rohoží, případně fólií. Výběr závisí hlavně na tom, zda se podlaha instaluje mokrou, nebo suchou cestou a také na výběru vrchní nášlapné vrstvy. Jedná se o tzv. přímotop, takže nepotřebujete žádný domácí zdroj tepla.
Teplovodní podlahové topení se bez zdroje teplé vody naopak neobejde. Může to být kotel, tepelné čerpadlo, ale někdy i dálkové topení. Jedná se o systém trubek, které rozvádějí teplou vodu pod podlahou a jsou uloženy v anhydritovém nebo betonovém potěru. Důležitá je správná volba nášlapné vrstvy. U teplovodního topení se doporučuje optimálně dlažba z keramiky, ale existují i dřevěné, vinylové a další podlahy vhodné pro podlahové topení.
Na co si dát pozor
Je dobré si rozmyslet, zda se do daného objektu vůbec hodí. Pokud jde o dům, který nemá dobrou izolaci a není zateplený, podlahové topení do něj vhodné není. Během zimy by ho nemuselo dostatečně vytopit. Stejně jsou na tom byty v historických domech s vysokými stropy.
Při výběru podlahového topení berte v potaz nejen pořizovací cenu, ale také užitné vlastnosti a parametry. Pokud třeba máte doma milovníka tepla a zároveň i někoho, kdo by ve svém pokoji nejraději mrznul, zvolte raději topení elektrické. Dá se regulovat nejen po jednotlivých místnostech, ale dokonce i v částech každého pokoje. Pokud je pro vás naopak zásadní úspora provozních nákladů, teplovodní topení vyjde cenově pravděpodobně levněji (samozřejmě v závislosti na zdroji tepla).
Vždycky dbejte na doporučení výrobce ohledně podkladů a izolace, na tom se skutečně nevyplatí šetřit. Protože příliš vysoká teplota nemá dobrý vliv na lidské zdraví, je třeba regulovat v obytných místnostech vyzařovanou teplotu maximálně na 29 °C. V koupelně a na toaletě, kde času trávíme podstatně méně, to může být až 33 °C.
Nevýhodou je, že podlahovému topení trvá trochu déle, než místnost vytopí. Ale moderní systémy se obvykle dají naprogramovat, nebo ovládat na dálku, takže i z dlouhé procházky se lze vracet domů do tepla. Další variantou je dát podlahové topení jen někam a zbytek domu vytápět pomocí radiátorů.
Výhody a nevýhody
Kromě výše uvedeného patří k velkým výhodám fakt, že podlahové topení vám nezabírá místo, nemusíte na něm utírat prach a rodina vám z něj neudělá nevzhledný sušák. Problém může nastat, pokud se něco rozbije. Pak velmi závisí na tom, jak je podlaha nainstalovaná, ale minimálně kus jí bude třeba rozebrat. Proto je skutečně nezbytné nechat topení i podlahu namontovat profesionály, kteří za svou práci ručí. Další nevýhodou je poněkud vyšší pořizovací, případně provozní náklady.
Naopak, výborně se hodí pro alergiky a astmatiky, protože na rozdíl od radiátorů se s ním nevíří prach. Musíte si také dávat pozor na to, jak je v místnostech umístěn nábytek a další zařízení. Ideální je si to promyslet a následně už nábytkem příliš nehýbat. Jinak se bude teplo pohlcovat a v místnosti bude chladno. Takže pokud plánujete kupovat koncertní křídlo, podlaha by měla topit všude kolem, ale pod klavírem ne.
Autor: Magdalena C.
Zdroj úvodního obrázku: H. Raab (User:Vesta), CC BY-SA 3.0 http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/, via Wikimedia Commons