Paraván v roli originálního doplňku do vašeho interiéru

Pokud chcete obohatit váš interiér o nevšední prvek, zvolte paraván. Na trhu je velký počet paravánů různých barev a motivů. Můžete si vybírat i z několika materiálů. Hodí se vám do bytu spíše dřevo, kov nebo plast? V poslední době se u této dekorace začíná uplatňovat mimo estetické funkce i funkce praktická. Aniž bychom museli v bytě stavět příčky, paraván nám bez problémů oddělí prostor. Hodí se do každé větší místnosti. V malých bytech nám může pomoci předělit jeden pokoj na dvě oddělené jednotky.

Odkud k nám paraván přišel

Samotné slovo paraván pochází z francouzského jazyka a znamená zástěnu. Tento druh nábytku k nám však přišel z Dálného východu. Z počátku se jednalo o umělecká a řemeslná díla, která měla interiér hlavně zdobit. V Japonsku a Číně, kde byl paraván hojně využívaný i k rozdělení prostoru, byl vyráběn spíše z lehčích materiálů. Do Evropy paravány přivezl cestovatel Marko Polo a těšily se velké oblibě zvláště v bohatých šlechtických domech. Dnes můžete tyto kousky vidět i na zámcích.

Vybírejte pečlivě

Jste-li už rozhodnutí, že si tuto dekoraci koupíte, nejprve je třeba popřemýšlet, jaký paraván vůbec vyberete. Měl by ladit s vaším interiérem. Pokud preferujete moderní design, jako materiál zvolte spíše kov. Pokud ale dáváte přednost venkovskému stylu, volte dřevo. Paraván lze díky svým výhodám použít opravdu všude. Hlavní předností je skladnost. Když se vám na určitém místě nelíbí, jednoduše ho vezmete a přemístíte jinam. Je lehký, jednoduše jej můžete složit a uskladnit například pod postel, aniž byste vyvinuli velké úsilí.

 

 

Jak paraván využít

Lidé ho hodně používají například do koupelny, kde vám vytvoří zástěnu před vanou, abyste mohli v klidu relaxovat. Ideální je také do dětských pokojů, kde oddělí relaxační a hrací zónu. V obývacím pokoji ho lze vyžít jako zástěnu u křesla s lampou, kde si tak vytvoříte klidný koutek na čtení. Kdo má společnou jídelnu s kuchyní, možnost využití paravánu se v tomto případě sama nabízí. Oddělte si jídelní stůl od zbytku místnosti, ať můžete v klidu povečeřet, zatímco ostatní sledují na pohovce televizní vysílání. Co se týče ložnice, během chvilky si můžete vytvořit místo na převlékání, když nemáte šatnu.

Paravány doporučujeme také do společenských prostor, zvláště těch dětských. V čekárně v nemocnici tak může oddělit dvě ordinace. Pokud na něm budou ještě navíc kreslené motivy, zajisté to dětským pacientům zpříjemní čekání. V restauracích díky němu mohou vzniknout samostatné boxy, aby měli hosté soukromí.

Autor: Petra Králová

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.