Energeticky úsporná řešení jsou stále populárnější, protože provozní náklady na vytápění, ale také letní chlazení domů jsou stále vyšší. Astronomické účty za plyn a elektřinu tak nutí zájemce o nové domy přemýšlet hned od začátku nejen nad vzhledem domu, ale také jeho energetickými parametry. Jednou z cest, jak ušetřit, je rekuperace neboli zpětné získání energie. Rekuperace je pojem, který známe i z dopravy, ale běžně se setkáme spíše s rekuperací tepla v nízkoenergetických nebo tzv. pasívních domech.

Co je to rekuperace tepla?
V tomto smyslu se jedná o zpětné získání tepla z odpadního vzduchu. Toto teplo ohřeje čerstvý chladný vzduch z venku. Mezi venkovním a vnitřních vzduchem pak není tak velký rozdíl v teplotě, větrá se přes rekuperační jednotky, které šetří náklady na energie, a to nejen v rodinných domech, ale i v bytech a komerčních objektech. Funguje to tak, že rekuperační jednotka nasaje vzduch z venkovního prostoru do výměníku. Zároveň z interiéru nasaje tzv. odpadní vzduch, který se ve výměníku ohřeje na teplotu, kterou má vzduch odpadní a přes filtr ho předá do interiéru, takže v něm není ani prach, ani pyly a další nečistoty. Oba proudy vzduchu se nemíchají, jen ten venkovní získá energii ze vzduchu odváděného z interiéru. Tím, že jde do místnosti vzduch již ohřátý, snižují se náklady na vytápění. Díky řízenému větrání se zároveň v místnosti také sníží vlhkost, která trápí řadu nemovitostí. Účinnost je dle typu a kvality jednotky 30 až 90 %.

Jaké existují rekuperační jednotky?
Základní dělení rekuperačních jednotek je na centrální a lokální. U centrálního systému se odpadní vzduch pomocí potrubí svádí z celé budovy do hlavní jednotky. Lokální rekuperace znamená, že je ve stěně nainstalována jednotka – výměník pro danou místnost. Může fungovat samostatně, nebo jich může být v domě více pro další místnosti. Dále jsou pasivní a aktivní, určené do vzduchotechniky nebo samostatné, dělí se podle velikosti plochy, kterou mají obsluhovat a podle řady dalších parametrů. Rekuperace může být levnější, pokud využijete pro nákup některý z dotačních titulů. S výběrem vhodného zařízení i dotací vám poradí specializované firmy.

Autor: Magdalena C.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.