Každá stavba a to i stavba sauny, vyžaduje dobrý projekt, aby vše bylo nejen pod kontrolou, ale aby výsledek byl přesně podle představ majitele. Samozřejmě hodně záleží na požadavcích investora a jeho finančních možnostech. Každopádně mít doma svou vlastní saunu je určitě skvělý nápad. Nabídka firem, které se realizací sauny zabývají je veliká a tak proč se nepustit do toho.

Finská sauna v minulosti a dnes

Podle prastaré legendy se sauna objevila asi takto, kapky deště skrz prosakující střechu dopadly na kameny krbu, v důsledku čehož se v domě objevila pára a teplo. Lidem se ta velmi zamlouvalo a tak vlastně sauna vznikla. Ovšem takovou saunu znali již staří Římané a dobře věděli, jaké blahodárné účinky má. Byly to spíše v té době lázně, ale nikterak neztratily svůj chrakter. Bohatí měšťané, ale i vojevůdci a vládci ji často navštěvovali, kde se domlouvali na vojenských strategiích, obchodech a domlouvali také sňatky.

 

Sauna
Sauna

Finská sauna je tradice

Samozřejmě je finská sauna ve Finsku považována za národní tradici a součást jejich kultury. Finská sauna je oblíbená mezi Evropany po několik staletí zůstává hlavním konkurentem jiných druhů lázní. Uvnitř místnosti jsou cítit příjemné vůně z aromatických bylin a přírodního dřeva. Finský národ je právem pyšný na tento druh relaxace.

Jaký je princip sauny

Teplota vzduchu v parní místnosti může dosáhnout 100 – 120 ° C a úroveň vlhkosti nepřesáhne 15%. Lidské tělo se v sauně zahřívá poměrně rychle. To podporuje intenzivní práci potu a mazových žláz. V důsledku nedostatku vlhkosti se pot rychle vypařuje a chrání tělo před silným přehřátím. Po absolvování odpočinku v sauně následuje ochlazení těla v připraveném bazénu nebo pod sprchou. Pak přichází odpočinek na lehátku a proces se opakuje. Záleží na každém jedinci. Každopádně je sauna dokonalé místo pro odpočinek a relaxaci.

Realizace sauny

V současné době si tedy člověk může pořídit saunu třeba na míru na zahradě svého domu nebo v suterénu. I tady ovšem platí, že každá taková realizace má svůj projekt. Sauna v suterému domu představuje dokonalou saunu v atypickém tvaru. Zde se fantazii meze nakladou a majitel tak může mít přimo originální místo pro realaci. Také stavba sauny na zahradě s sebou přináší dokonalá díla odborníků, kteří se stavbou zabývají. Dřevěný zahradní domeček jako z pohádky nebo moderní sauna se vším všudy. Takové mohou dnešní sauny být.

Spolehlivá a odborná firma

Především spolehlivá firma a kvalitně odvedená práce dělá výsledek ještě originálnější a ještě dokonalejší. Moderní trh nabízí mnoho možností, které jsou spojeny se stvabou sauny jako takové a patří sem nejen vybavení, ale také důležá je především správná a dostatečná izolace sauny. Používá se nejen minerální vata, ale i vata čedičová a v poslední době i PU panely, které se pro izolaci stěn dokonale hodí. Jsou to vlastně takové atributy příbuzné klasickému polystyrenu.

Saunové moduly

Další možností, jak si pořídit saunu, jsou saunové moduly. Tyto sauny jsou prefabrikované hotové produkty, které mají jednu velkou výhodu. Mohou se pohodlně instalovat také do malých bytů a prostor. Není žádnou výjimkou montáž takového saunového modulu na balkon nebo lodžii.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.