Ovzduší kolem nás obsahuje množství bakterií, plísní, prachu a roztočů. Tyto škodlivé alergeny se usazují na sliznicích průdušek a způsobují vznik alergie, astmatu i chronických dýchacích onemocnění. Chcete-li zvýšit kvalitu vzduchu ve svém okolí a přispět tak k zlepšení svého zdraví, zakupte si čističku vzduchu. Poradíme vám, jaké kritéria byste měli zohlednit při jejím výběru.

 

dav

Druh filtru

Jedním z nejkvalitnějších je HEPA filtr s vynikající účinností a dlouhou životností. Je schopen zachytit mikroskopický prach, pyly, bakterie a viry. Fotokatalytický filtr vám pomůže snížit nejen množství bakterií či plísní, ale i nepříjemné pachy od kouře a zvířat pomocí ultrafialového záření, které patogeny rozloží. V nabídce najdete i filtr s aktivním uhlím, který ničí těkavé látky z laků, barev a ředidel. Ty se totiž často uvolňují z nábytku i podlahy. Svým pozoruhodným výkonem si vás určitě získá vodní filtr, který absorbuje roztoče, plísně i bakterie prostřednictvím vodní hladiny, čímž vám poslouží i jako zvlhčovač vzduchu. Elektrostatickým filtrem zas odstraníte alergeny z ovzduší pomocí čištění statickou elektřinou, která škodliviny z ovzduší přitahuje. Pokud toužíte po dokonalé čistotě vašeho domova i kanceláře, sáhněte po čističce s antibakteriálním filtrem. Je typický mimořádným dezinfekčním účinkem ničení bakterií a virů.

Hlučnost a vzduchový výkon

Velmi důležité kritérium při výběru čističky je její vzduchový výkon. Vyjadřuje kolik m³ vzduchu je zařízení schopné vyčistit během 1 hodiny. Tuto hodnotu získáte vynásobením objemu místnosti číslem 2,5 nebo 4 (u alergiků). V případě používání čističky během nočních hodin, zohledněte další významný parametr, kterým je hlučnost. Určuje intenzitu hluku během chodu přístroje a je udávána v decibelech. Vhodné je, aby tato hodnota nepřesáhla 30 dB. Pamatujte na to, že se stoupajícím výkonem se zvyšuje i hlučnost. Prvotřídní modely však nabízejí nastavení funkce nočního režimu.

Inteligentní funkce

  • Displej – pomocí něj získáte přehled o kvalitě ovzduší.
  • Časovač – zvolíte si čas chodu přístroje.
  • Signalizace výměny filtru – upozorní vás na nutnost výměny filtru.
  • Senzor škodlivin – udává míru znečištění vzduchu.
  • Ionizace – zvyšuje efektivitu filtrace. Ionizovaný vzduch je svěží a dokonale čistý.
  • Dálkové ovládání – činnost čističky budete moci řídit pomocí aplikace v mobilním telefonu.
  • Zvlhčovač vzduchu – funkce, kterou oceníte, pokud je v místnosti příliš suchý vzduch způsobující dráždivý kašel i dýchací problémy. Pracuje prostřednictvím pevného disku, který nasává vodu. Ta se následně odpaří přes ventilátor.
  • Automatický režim – senzor škodlivin sám reguluje výkon čističky podle hladiny znečištění vzduchu.
  • Noční režim – díky snížení jasu světelných prvků a hlučnosti bude váš spánek nerušený.
  • Dětský zámek – zvýšíte ním bezpečnost hlavně pokud máte v domácnosti malé dítě.

Umístění čističky

Kde byste měli čističku umístit? Nejideálnější je, aby byla položena uprostřed pokoje přibližně 1 metr nad zemí. Když je nevyhnutné filtrovat a dezinfikovat větší prostory, zařízení vícekrát přemístěte. Během provozu ponechte okna uzavřeny, čímž zabráníte snížené účinnosti přístroje. Místnost pak vyvětrejte, abyste si zajistili dostatečný přísun čerstvého vzduchu.

Čističky vzduchu najdete v e – shopech s elektronikou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.