Ve stavebnictví se můžete setkat s pojmem chemická kotva, ale pro stejnou věc se používají i jiné názvy, například chemická nebo tekutá hmoždinka, případně chemická malta. Používá se pro upevnění šroubů, vrutů, svorníků a dalších kotvících prvků do tvrdých materiálů (s výjimkou dřevěných). Snadno se používají a uplatní se například při montáži konstrukčních prvků, zábradlí, schodišť, vysokých policových systémů, pergol, přístřešků, fasádních prvků, sanitárního zařízení apod. S chemickou kotvou připevníte, co potřebujete, nejen do zdiva, včetně stěn z dutých cihel a tvárnic, ale také do kamene, sádry a dalších materiálů. Používá se také na stabilizaci narušeného zdiva, případně v silně namáhaných spojích. Proti klasické hmoždince má vyšší nosnost a chemická kotva také méně pne zdivo.
Jaké jsou druhy chemických kotev
Podle jejich složení rozeznáváme několik druhů chemických kotev, které se liší také tím, do jakého prostředí jsou určeny:
- polyesterové chemické kotvy jsou vhodné do interiéru, nehodí se do vlhkých prostor,
- vinylesterové chemické kotvy se hodí do exteriéru a vlhkých interiérů.
- speciální vinylesterové chemické kotvy do zimy lze používat i při teplotě nižší než 1 °C,
- epoxidové chemické kotvy lze používat i pod vodní hladinou.
Nikdy nepoužívejte v interiéru chemickou kotvu s obsahem styrenu. Pokud možno se jí vyhnete zcela, ale v interiéru je její použití zdravotně nebezpečné. Chemické kotvy se nejčastěji prodávají v tzv. kartuších s obsahem 300 nebo 400 ml. K aplikaci je třeba použít tzv. vytlačovací pistoli.
Jak se používá
Zásadní rozdíl je v použití chemické kotvy u dutých materiálů, kde je třeba s kotvou používat kovové nebo plastové sítko, u plných materiálů, kde se chemická kotva používá přímo s kotveným prvkem či konstrukcí bez sítka. Vše si připravte předem. Jakmile začnete s chemickou kotvou pracovat, začne rychle tvrdnout a na žádné přípravy už nebudete mít čas.
Vyvrtaný otvor je nutné očistit, nejlépe ocelovým kartáčkem nebo vysavačem. Následně vložte sítko, vyplňte ho celé směsí z kartuše a uzavřete. Pokud sítko nepotřebujete, vyplňte otvor asi do poloviny a vložte kotvený prvek. Kotva tvrdne různě dlouhou dobu podle toho, při jaké teplotě se aplikuje a o jaký konkrétní výrobek se jedná. Čím vyšší je teplota, tím rychleji kotva vytvrdne.
Autor: Mag