Venkovní dlažba slouží nejen k úpravě zahradních cestiček, ale také dalších míst kolem domu, například teras, okolí bazénů, garáží, míst pro grilování či vstupních partií před domem. Při jejím výběru je nezbytné dbát nejen na estetické hledisko, ale také praktické vlastnosti dlažby a její životnost.

Krásná dlažba, která je tak kluzká, že se po ní téměř nedá chodit, jistě neprospěje žádnému domu. Naopak zcela praktická dlažba, která ale nijak neladí s celkovým pojetím budovy, vám také radost neudělá.

Prvním krokem by vždy přemýšlení, kde bude konkrétní dlažba umístěna, jaké bude její zatížení, tedy jestli po ní budou jen chodit lidé, nebo i jezdit kola či auta, bude tam umístěn nábytek, gril, slunečník nebo další vybavení. Dlažba v místech s vyšším předpokládaným zatížením by měla být silnější, v místech jen pro pěší stačí slabší dlažba.

Protože venku na většinu dlážděných ploch působí také vyšší vlhkost, je při výběru je tzv. nasákavost dlažby. Ta by měla pro venkovní dlažbu být co nejmenší, tedy asi do půl procenta, protože jen taková dlažba bude dostatečně mrazuvzdorná a přežije tak i zimu. Měla by samozřejmě odolat také v létě, takže výhodou je rovněž odolnost povrchu dlaždic před ultrafialovým zářením. Dalším hlediskem je snadná údržba a odolnost proti poškození povrchu, například kovovými židlemi na terase.

Betonová dlažba
Asi nejčastěji používaným typem venkovní dlažby je betonová. Dnes už se dávno neomezuje jen na fádní šedou barvu, ale prodává se v řadě barevných odstínů, s dekorem dřeva, nebo imitující přírodní kámen. Výhodou je také možnost vybrat si její povrchovou úpravu, včetně protiskluzové. Dodává se jako velkoplošná, zámková i zatravňovací, tedy v podobě různých betonových tvarů, které slouží jako obruby pro travní porost. Zatravňovací dlažba skvěle ochladí třeba parkovací místa, která při plném vybetonování v létě doslova sálají.

Vegetační zámková dlažba, pokládka do kameniva DK 4/8, lze i přímo na srovnanou hlínu, spárování DK 4/8 nebo zeminou, případně křemičitým pískem
Zatravňovací tvárnice betonové, lze použít i plastové, pokládka na srovnanou zeminu, písek nebo DK 4/8

Keramická dlažba
Pokud se rozhodnete pro keramickou dlažbu, dbejte nejen na to, aby byla skutečně venkovní (dle otěruvzdornosti a mrazuvzdornosti), ale také o to, abyste si jí koupili dostatek. I stejný odstín se může u jednotlivých výrobních šarží znatelně lišit a dokupování dlažby na případné opravy je tak sázkou do loterie.

Kamenná dlažba
Poněkud dražší, ale krásnou variantou je u zahrad dlažba z pravého kamene. Tradiční, a přitom neopakovatelně krásný materiál jsou dnes nabízeny v mnoha barevných variantách a oproti minulosti i mnohem tenčí, aniž by to mělo vliv na jeho kvalitu. Specifickým typem dlažby je kamenný koberec.

Dřevo
Specifickým, i když historicky ověřeným materiálem je dřevo. Pro dlažbu se vyrábějí speciální špalíky, takže se s touto dlažbou můžete setkat také pod názvem špalíková. Její výhodou proti kameni i betonu je schopnost tlumit zvuk.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.