Vzpomínka na lahodný borůvkový koláč v horkém letním dni na terase s naší milovanou babičkou sice stojí za uchování v paměti, ale kdo by si chtěl tuto chvíli připomínat fialovým flekem na tričku, že?

Zbavte se toho hned

Ale ne, klid! Není nutné házet po babičce zbytek koláče a s panikou letět domů prát. Chvíli vydržte, dojezte, babička jistě ráda poradí, co s takovým neštěstím dělat. A jestli ne, vezměte to cestou domů přes drogerii a kupte žlučové mýdlo.

Nejen mléko kráva dává

Tenhle zázrak totiž funguje na většinu „přírodních“ skvrn. Obsahuje hovězí žluč, která rozkládá tuky a bílkoviny. Můžeme s ní čistit většinu materiálů, včetně sedaček, koberců a v neposlední řadě si s ním můžeme umýt i hodně mastné ruce.

Je nutné ho ale nejdříve někde na méně viditelném místě vyzkoušet, nestálé barvy sundá stejně dobře jako kdejaký chemický dryák. Flek pak stačí namydlit, uvařit si kávu, nechat odmočit a vyprat v pračce. Pro jistotu můžeme ještě trochu mýdla přidat k praní. A jsme zase čistí.

Dejme špíně sodu

Dalším velkým pomocníkem  v domácnosti, o kterém si jistě s babičkou nad koláčem pokecáme, je jedlá soda. Při úklidu je její použití jednoduché. Stačí smíchat s vodou, vytvořit „pastu“ a hurá na to!

Odstraní mastné usazeniny ze sporáku, můžeme ji přidat do vody na mytí nádobí nebo s ní vydrhnout spáry mezi dlaždičkami v koupelně. Pro lepší účinnost ji můžeme nechat působit přes noc.

Pro milovníky domácích zvířat je jedlá soda též nezbytná. Je to totiž vynikající způsob, jak bez chemie bezpečně vyčistit zanesené povrchy. V kombinaci s octem rozpustí i zatvrdlou močovinu z kočičí bedýnky, králičího záchodku a dno klece našich morčecích kamarádů.

Navíc neutralizuje pachy. To se hodí třeba i při úklidu lednice po manželových syrečcích nebo pro maminky, které používají látkové pleny. Namočené pleny do roztoku jedlé sody totiž vydrží bez zápachu do dalšího praní.

Tak! A teď můžeme v naší čisté a voňavé domácnosti bez chemie pohostit babičku zase my… Nebo co si radši smíchat sodu s octem na pěnové sopky?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.