Představitelé hlavního města se podle vyjádření z minulých dnů dohodli s největším poskytovatelem krátkodobýh pronájmu na výběru ubytovacích poplatků. Až doposud se této platbě majitelé bytů vyhýbali, čímž získali výhodu oproti provozovatelům hotelů. Jen naše metropole tak ročně přišla o cca 50 milionů korun.
Po krátkodobých pronajímatelích pase také berňák, který od nich chce uhradit nedoplatky daní z příjmů. Ročně by se mělo jednat o stovky milionů korun.
Výhoda, která vznikla neplacením zákonných odvodů se tak může proměnit v past, kdy majiteli takto pronajímaného bytu dojde výměr zpětně vyměřené daně z příjmu i s penále. Ukazuje se tak, že pro investora je největší jistotou dlouhodobý řádně platící nájemník.
Iniciativa pražské radnice přichází pozdě ale jinak je správná. Je nezbytné využít všech prostředků k tomu, aby se podnikatelské prostředí v tomto odvětví narovnalo. Bohužel jako u většiny podobných technologických novinek stát zaspal a nyní řeší, jak krátkodobé pronájmy omezit legislativně.
Nastavit rovná pravidla pro všechny se mělo už dávno. Stejně tak zvýšit dohled nad tím, aby tihle pronajímatelé odváděli stejné poplatky do státní kasy a dodržovali stejná pravidla, jako všichni ostatní.
Služba krátkodobých pronájmů totiž rychle rostla a i proto, že majitelům bytů zůstávaly k dispozici peníze na nezaplacených daních z příjmu. Každý rok se jednalo o stovky milionů korun. Pokud pronajímatelé o tento nezákonný benefit vlivem aktivnější kontroly finanční správy nyní přijdou, mnozí se pravděpodobně navrátí k dlouhodobému pronájmu.
Pravidelně platící nájemník by se pronajímatelům časem mohl vyplatit více, než střídající se skupinky turistů přes Airbnb služby. Vyplatí se to nejen vlatníkům bytů, státu ale i sousedům.