Nejen kameníci, ale i stavebníci pracují často s krásným přírodním kamenem – žulou. Žula (jiným názvem granit) je vyvřelá hornina, která obsahuje křemen a živce. Tento přírodní kámen je velmi tvrdý, má vysokou hustotu, hmotnost a odolnost. Žuly je celá řada druhů, které se liší barevně. Obvykle má každé ložisko výskytu poněkud jiný vzhled, barevnost ovlivňuje obsah živce. Žuly bývají světlé, šedé, namodralé, ale také růžové, žluté i červené. Charakteristická je pro žulu také zrnitost, která může být od nejmenší, tedy jemné zrnitosti až po největší zrna, tedy po hrubozrnné žuly. Žula má také skvělé vlastnosti – odolává mrazu i vyšším teplotám, dále znečištění, chemickým vlivům a vodě. Je pevnější než beton, a navíc také skvěle vypadá.

Dláždění štípaných žulových kostek velikosti hrany 6cm do DK 2 – 4

Výskyt žuly u nás i ve světě
Žula se vyskytuje v řadě zemí světa. Významná ložiska jsou například v Brazílii, Indii, Číně, USA, Jihoafrické republice, Namibii, Angole a Zimbabwe, v Evropě ve Finsku, Švédsku a Norsku, dále v Portugalsku, Španělsku, Německu a Rakousku.

V České republice se žuly najdou ve všech pohraničních horách, dále ve Středních Čechách, na Olomoucku a na Českomoravské vrchovině. Lomy s ložisky žuly jsou v ČR v těchto lokalitách:

Jižní Čechy: Blatná, Drahenický Málkov, Horní Dvorce, Chlum u Blatné, Studená, Sumrakov, Vahlovice, Vepice

Liberecký kraj: Ruprechtice

Olomoucký kraj: Černá Voda, Dolní Skorošice, Nová Červená Voda, Vápenná, Žulová

Pardubický kraj: Ctětín, Matula, Prosetín

Plzeňský kraj: Nebílkovský Borek, Slatina, Tis u Blatna, Tužice, Velenovy, Vlčkovice

Středočeský kraj: Hudčice, Kozárovice, Nečín, Prosečnice, Solopysky u Třebnic, Vápenice, Žernovka

Ústecký kraj: Rožany

Vysočina: Boršov, Horka, Kamenná, Kopaniny, Mrákotín, Mysletice, Panské Dubenky, Pavlov, Řásná

Kamenné obrubníky obloukové OP6 ze žuly

Použití žuly
Budoucí využití žuly do značné míry určuje také forma, kterou je těžena. Nejčastěji se odstřeluje (metoda výbuchu), odlupuje vzduchovým polštářem, nebo řeže. Žula se používá na obklady stěn v interiérech i exteriérech budov.  Ze žuly se vyrábějí dlažební kostky, obrubníky a dlažba v různých provedeních. Najde uplatnění při výstavbě kamenných zídek, opěrných zdí, gabionových zdí, podezdívek, kamenných plotů, teras, podstavců, kamenných schodišť, parapetů apod. Žula se uplatní také při regulaci vodních toků, úpravách terénů, případně jako dekorační kameny do parků a zahrad. Velmi často se žuly budují také pomníky a hroby. V posledních letech je stále populárnější také využití žuly v interiérech, třeba jako desky na kuchyňských linek, na stolech, barových pultech atd. Žula se drtí také jako kamenivo a štěrk pro silnice a chodníky.

Některé žuly u nás byly zdrojem materiálu pro známé stavby a památky. Například z mrákotínské žuly je známý monolit na III. nádvoří a obrovská kamenná mísa v Rajské zahradě Pražského hradu, z říčanské žuly je kámen, v němž byly uloženy zakládací listiny Národního divadla. Z požárské žuly je pomník Františka Palackého na pražském Palackého náměstí, ze sedlčanské žuly jsou zase obklady v řadě stanic pražského metra, podstavec Husova pomníku na Staroměstském náměstí a kašna u vchodu do Karolina.

Autor: Mag

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.