Bydlíte v bytě, a přitom byste měli rádi doma pejska? I když pes přece jenom patří na zahradu, existují plemena, která jsou pro chov v bytě jako stvořená. A to jak velikostí, tak mazlivostí a přítulností k lidem a hlavně klidnou povahou. Vy pak už budete muset myslet jen na dostatek pohybu svého psího kamaráda, na pravidelné venčení a také na to, aby nebyl příliš často doma sám. To totiž tihleti „bytoví“ psi rádi nemají.

Pojďme si tedy představit několik plemen, pro něž by se váš byt mohl stát novým domovem.

Maltézský pinč

  • Maltézský pinč (Maltese, Bichon Maltese) – u nás spíš známý pod názvem maltézský psík či také maltézáček. Malá bílá chlupatá kulička se vznešeným držením těla a jiskrnýma černýma očima. Odkud pes tato rasa pochází, je patrné z jejího názvu – tedy z Malty a okolních ostrovů.

Maltézský pinč je hravý a roztomilý, rodině oddaný. Rád se mazlí a chová – do bytu je to ideální pes. Ale nemyslete, že je to nějaký lenoch – je chytrý a zvědavý, u všeho musí být, a proto se občas plete pod nohama. Do bytu je tohle plemeno vhodné ještě z jednoho důvodu – jeho srst totiž nelíná.

Yorkshirský teriér

  • Yorkshirský teriér – rasa drobného vzrůstu (patří k nejmenším rasám na světě), takže ho lze chovat i v malém bytě.

Jeho původ je ve Spojeném království, kde byl určen pro lov krys a potkanů (hlavně v textilních fabrikách), a při lovu dokázal chytit divokého králíka.

Dnes je chován výhradně jako společenské plemeno. Srst yorkšíra je dlouhá, a to nejen na těle, ale hlavně v okolí očí a čenichu, takže je docela běžné vídat ho s culíky na hlavě.

Povahou je yorkshirský teriér temperamentní a – navzdory své malé postavě – velice nebojácný. Dobře zvládá různé psí sporty, jak např. agility, tak dogdancing, dogresbee či flyball.

A takhle vypadám, když mě nechají ostříhat!

Čivava

Čivava – její výška je kolem 20 centimetrů a váží zhruba dva kilogramy; je skoro menší než dětská plyšová hračka.  Přitom je povahou odvážné plemeno, umí hájit svého pána i své teritorium. Miluje dlouhé procházky a doma se s vámi ráda pomazlí.

Francouzský buldoček

Buldoček patří do skupiny společenskéch plemen malého vzrůstu. Ve srovnání s předešlými pejsky má tento francouzský fešák největší předpoklady udělat z bytu kůlničku na dříví. Patří do bytu nebo domku, v žádném případě do kotce.

Bostonský teriér

Říká se mu francouzský buldoček na vysokých nohách kvůli jeho nepřehlédutelné podobě s touto rasou, ale liší se atletičtější postavou a delším nohám. Patří mezi jedny z nejoblíbenějších psích plemen. Má o krapet víc inteligence než jeho podobný brácha z Francie a tak lze ho lépe usměrnit, ale na druhou stranu je více vitální.

Autor: Jaroslava Linková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.