Zvuk je mechanické vlnění. Rozechvívá molekuly látek, jimiž prostupuje a tím se šíří prostorem. Akustiku ovlivňuje odraz zvuku – narazí-li vlnění na překážku, může jí buď prostoupit, anebo se odrazit, což je pro náš sluch ta horší varianta.

Když přijdete do nového, ještě prázdného bytu, obvykle slyšíte méně či více dunivou ozvěnu. Akustická situace se v bytě zpravidla výrazně zlepší po zaplnění interiéru nábytkem, záclonami, koberci. Horší to může být v loftovém nebo atriovém bytě, anebo v rodinném domě, kde jsou některé prostory otevřené – schodiště, jídelna, částečné propojení kuchyně s obývacím pokojem, vysoké stropy vedoucí k dalšímu podlaží, aj. Jak tedy v takovém případě řešit zhoršenou prostorovou akustiku? Někdy je totiž odražený zvuk tak intenzivní, že je pro uši přítomných osob nepříjemný, až nesnesitelný.

Mnohdy se v interiéru sečte hned několik akusticky nepříznivých jevů: mohou to být silně odrazivé povrchy na podlaze, leštěný beton na stěně, skleněné stěny a na stropě plný SDK podhled; v případě čtvercové místnosti s nízkým stropem vznikají tzv. stojaté vlny, jinde zase třepotavá ozvěna. Často se nepříjemný zvuk zesiluje v koutech místností.

Někdy pro odhlučení postačí osadit strop perforovanými SDK deskami akusticky pohltivými, s minerální izolací v dutině. Poté zvuk prostupuje otvory v podhledu do dutiny, a tam je tlumen minerální izolací. Jako stropní akustická konstrukce pro lepší izolační schopnosti interiéru se používají speciální desky, např. Knauf Cleaneo Akustik.

Šíří-li se nepříjemný hluk s ozvěnou přes schodiště do jiné otevřené místnosti, může být optimálním řešením osadit vhodné místo designovým akustickým panelem nebo jejich sestavou; panely jsou na stěně uchyceny v jediném bodě, což umožňuje panely otáčet a vytvářet vlastní působivé dekorace. Kromě vlastní funkce se panel stává designovou a stylovou součástí interiéru. Panely se vyrábí z akustické polyuretanové pěny, která má sobě různé výstupky, vlnovky, jehlany, lomené roviny, apod., a tak dokonale plní svou tlumící funkci.

V jiných případech je možné, samozřejmě po provedení kontrolního měření dozvuku, interiér akusticky vylepšit zavěšenými – výtvarně a esteticky řešenými – akustickými komponenty. Doba dozvuku by neměla v místnostech překročit hranici 1,5 sekundy.

Autor: Jaroslava Linková

Závěsná stěna rozděluje prostor a plní akustické vlastnosti

Akustický obklad stěny v kancelářské budově na pražské Palmovce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.