Každému typu podlahové krytiny – ať jsou to koberce, vinyl, laminát, linoleum či dlažba – je zapotřebí věnovat určitou péči. A stejně tak je to i s podlahami dřevěnými. Dřevo se svou nezaměnitelnou strukturou dodává každému interiéru impozantní vhled. Však taky všechny ostatní podlahoviny často dezén dřeva napodobují.

Abychom co nejdéle uchovali kvalitu dřevěné podlahy, je třeba ji ošetřovat pravidelně a pečlivě – zkrátka jí poskytnout péči odbornou. Jen tak zabráníme pronikání vlhkosti, špíny a různých škodlivin do dalších vrstev dřeva. Coby kvalitní ochrana dřevěných podlah se velice osvědčily vosky, laky a impregnace, které se nanášejí v několika vrstvách. Poznámka: pokud se do této práce pustíte sami, vždy se držte návodu na tom kterém prostředku.

Napuštěné dřevo pak dobře snáší každodenní zátěž a prodlužuje se jeho životnost. I mytí takové podlahy bude snazší – použijete pouze jemnou vlhkou tkaninu a úklid bude hotový.

Na čerstvě naimpregnovanou podlahu vstupujte nejdříve druhý den; k plné zátěži bude dřevěná podlaha připravena až tak za 10 dní. Podlahu ošetřenou voskem či lakem nepokrývejte kobercem.

Jako každý přírodní materiál, tak i dřevo podléhá procesu stárnutí, a tento hlodající zub času bude jednou i na té nejkrásnější dřevěné podlaze vidět. Co potom? Trhat parkety či dřevěné lamely a nahrazovat je novými? Nikoliv. Existuje několik renovačních metod, díky nimž lze opotřebené a stárnoucí dřevo opět oživit a uvést do původního stavu.

  • Vykazuje-li podlaha jen mírné poškození, bude stačit, když zajistíte hloubkové čištění (vzpomínáte ještě na výraz „drátkování parket“?) a novou povrchovou ochranu.
  • Při poškození středním se po důkladném vyčištění provádí lehké broušení a poté je aplikován olej nebo lak.
  • Je-li podlaha silně poškozena – praskliny, nerovnosti, vyboulení v důsledku vlhkosti, apod. – postupuje se takto: podlahu vyčistit, výrazně zbrousit, vytmelit a provést několikavrstvou povrchovou úpravu. K renovaci se používají například přípravky Eukula, Bona nebo Synteko.

Povrchovou úpravu dřevěné podlahové krytiny, anebo její renovaci vám může provést i odborná firma.

Autor: Jaroslava Linková

Čtěte také: Co všechno je nutné zařídit před stavbou domu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.