Dřevěné podlahy jsou velmi oblíbenou volbou těch, kteří doma chtějí mít teplo a útulno. Jenže vybrat dřevěnou podlahu není jen tak, protože je dostupná v celé paletě dřevin. Při výběru dřevěné podlahy vám může pomoct nejen tvrdost jednotlivých dřevin, nýbrž jejich vlastnosti.

Dubové, bukové, jasanové, akátové… podlahy

Dnes není žádným problémem vybrat si do interiéru dřevěnou podlahu přesně podle vašich požadavků. O tom, že si opravdu můžete směle vybírat, vypovídá velice široká nabídka dřevin, ze kterých se dřevěné podlahy vyrábí. Vsadit můžete na tuzemské dřeviny, jejichž krása není o nic menší, než atraktivnost dřevin z exotiky. Sázet je potřeba na vlastní cítění. Při výběru dřevěných podlah vám může dále pomoct celkový interiér, do kterého má podlaha zapadnout či tvořit jeho hlavní část, rozhodující je však i cena a vlastnosti konkrétních dřevin. 

Vlastnosti jednotlivých dřevin

Mezi dřeviny, ze kterých se dřevěné podlahy používají nejčastěji patří dub, buk, ořech, jasan, akát, javor, smrk, borovice, lípa, ale i švestka, hruška, jabloň a další. Pokud chcete domů vnést závan exotiky, můžete vybírat ze dřevin, jako jsou teak, cumaru, ipe, jatoba, merbau, tauari, bambus, wengé, padouk a jiné. Pro každou dřevinu je typická nějaká vlastnost, která vám může pomoct s výběrem či určením podlahy pro konkrétní místnost. 

Dub

Dub je známý svou dlouhou životností, tvrdostí a odolností proti vlhkosti. Dubové dřevěné podlahy jsou doporučené do velmi zatěžovaných místností, jako je obývací pokoj, jídelna, kancelář nebo dětský pokoj. 

Buk

Do zatěžovaných místností se hodí i bukové dřevěné podlahy, které vás mohou mimo jiné nadchnout svým načervenalým odstínem. Problémem bukových podlah je jejich přílišná náchylnost na vlhko, kdy dřevo bobtná.

Javor

Také pro javor je typická tvrdost a dále jeho jemná a krémová barva, která dokáže rozzářit každou místnost.

Bambus

Zvolíte-li pro vaši podlahu exotický bambus, můžete se těšit z jeho tvrdosti a snadné údržby. Bambusové dřevo odolává poničení a uchvátí vás svou exotickou barvou.

Teak

Protože je teakové dřevo tvrdé a tvarově stálé, je oblíbené pro výrobu podlah. Díky obsahu přírodních olejů je teakové dřevo nenasákavé a to ho předurčuje k použití v koupelnách.

Wengé

Exotické dřevo wengé má atraktivní kresbu dřeva, je velmi pórovité a často se používá jako náhrada za ebenové dřevo.

Výběr dřevěné podlahy podle její tvrdosti

Tvrdost dřeva je u stromů daná, ovšem ovlivňují ji také přírodní podmínky, ve kterých strom vyrůstá. Existuje tak zvaná Brinellova stupnice, která dřevinám dává stupeň tvrdosti 1 až 8:

– měkké dřevo je označováno stupněm 1 až 2,

– polotvrdé dřevo má hodnotu 2 až 3,

– tvrdé dřevo 3 až 4,5,

– velmi tvrdé dřevo 4,5 až 8.

Autor: Andrea Nováková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.