Obavy z ochlazení hospodářského vývoje ve světě snižuje bankám náklady na financování hypotečních úvěrů. Sazby půjček tak můžou klesnout.

Bankovním domům během posledních pár měsíců zlevnily náklady na zdroje, ze kterých financují půjčky na bydlení. Po více než půlroce se tak v ČR otevřel prostor pro snížení sazeb z úvěrů na bydlení.

První banky se už tímto směrem vydaly a další vyčkávají. Úroková vstřícnost českých bank by měla vydržet celé první pololetí roku 2019. Děje se tak kvůli tomu, že svět začal ze skepsí nahlížet na budoucí vývoj ekonomiky. Horší nálada, která hraje do karet nízkým úrokům dorazila taky i k nám. Časově limitovanou nabídku na necelé dva týdny se zvýhodněním dvou desetin procentního bodu na začátku roku představila Hypoteční banka. Bez časového omezení šla v lednu s úroky dolů i UniCredit.

Pro pokračování dosavadního růstu sazeb není žádný opodstatněný důvod. V příštích týdnech se naopak očekává u velkých hráčů příval akčních nabídek a větší vstřícnost při vyjednávání o sazbách s klienty, u menších poskytovatelů úvěrů i větší pokles sazeb. Nejméně přály finanční trhy zájemcům o hypoteční úvěr v závěru listopadu, kdy banky poskytovaly půjčky nejdráže za posledních sedm let. Pak se situace na trzích změnila a cena peněz pro banky se od té doby do konce minulého týdne snížila téměř o pětinu.

Finanční trhy předpokládají, že nejen Česká národní banka, ale i hlavní centrální banky ve světě vzhledem k narůstající skepsi týkající se ekonomického vývoje stopnou růst úrokových sazeb. Samotné bankovní domy nepočítají s větším zvyšováním úrokových sazeb ani ve druhém pololetí.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.