Pokud se chystáte začít pokládat laminát, měli byste se ujistit, že podlaha neobsahuje hrboly. Je povoleno, aby fluktuace výšky nepřesáhla 3 mm na 1 m délky. Jinak laminátové podlahy během provozu ztratí těsnost. V důsledku pronikání vlhkosti a nečistot do divergentních spár se nátěr stane zcela nevzhledným. Příprava podlahy pro laminát by měla být provedena předem. K tomuto účelu se používají samonivelační hmoty nebo překližkové podlahy.
Podklad pro laminát
Pokud betonové a cementové podlahy působí jako základ, pak první vrstva vytvoří hustý plastový film. Zabrání pronikání vlhkosti do materiálu. Fólie musí být umístěna tak, aby její okraje směřovaly ke stěnám. Pokládání pásů se provádí s přesahem, k upevnění se používá lepicí páska. Hluková, tepelně izolační a nárazy tlumící vrstva je vytvořena pomocí válcované pěnové hmoty, která by měla dosahovat tloušťky 2-3 mm.
Při pokládání podkladu pod laminát postupujte stejným směrem jako v případě panelů. Mezi pásy by měla být mezera 1 cm. Ještě před nákupem laminátu byste si měli zakoupit substrát. Zde lze použít jakýkoli typ.
Ještě před položením laminátu by se laminátové panely měly nechat jeden den ležet rozbalené při pokojové teplotě. Tato doba bude stačit na to, aby se materiál přizpůsobil klimatickým podmínkám místnosti.
V procesu pokládky laminátové podlahy není nutné používat drahé vybavení. Zde budete potřebovat nástroje, které jsou dostupné v každé domácnosti. Řeč je o metru, tužce a dlouhém pravítku.
Pro řezání laminátu je vhodné použít přímočarou pilu.
V případě pokládky teplé podlahy pod laminát je třeba poznamenat, že zde musí být použit systém ohřevu vody. Při prudkém zahřátí povrchu hrozí nebezpečí zničení zámkového systému laminátu.
Při pokládání laminátových panelů dbejte na to, aby podélné spoje ležely rovnoběžně se směrem dopadajícího světla. Jinými slovy, jejich pokládka by měla být provedena v pravém úhlu ke stěně s oknem. Tím se skryjí švy spojů panelů.