Doby, kdy se na podlahu bytu dalo položit jen lino, nebo koberec, jsou už naštěstí pryč. Dnešní nabídka je daleko širší a vybrat si lze jak z přírodních, tak umělých podlahových krytin. A nabídka se stále rozšiřuje. Navíc si dnešní designéři mohou hrát i s iluzemi – umělé podlahové krytiny mívají často podobu přírodního dřeva, kamene, či dlažby, takže získáte vzhled přírodní podlahy s užitnými vlastnostmi materiálů umělých. Při výběru byste měli vybírat právě podle vlastností. Jinou podlahovou krytinu potřebují starší manželé, jinou rodina s několika neposednými dětmi. A jaké podlahy jsou dnes v našich domovech nejoblíbenějšími?

Vinylové podlahy
Vinylové podlahy se vyrábějí z několika vrstev tvrzeného PVC, jsou velmi odolné a zdravotně nezávadné, ale zároveň uživatelsky velmi příjemné. Chodí se po nich velmi pohodlně, protože vrchní vrstva vinylové podlahy je měkká a hřejivá. Odolají i vyššímu provozu v bytech s dětmi a domácími mazlíčky. Vinylová podlaha se vyrábí s různě vysokou nášlapnou vrstvou a zátěží, a to buď k pevnému nalepení, nebo k pokládce jako plovoucí podlahu. Na výběr jsou jak designy dřeva, tak i kamenné dlažby, případně mozaiky. V nabídce jsou i jednobarevné vinylové podlahy.

Korkové podlahy
Podlahy z přírodního korku výborně tlumí zvuk, jsou odolné, měkké a působí teple a také příjemně na dotek. Chůze po nich je velmi pohodlná, protože jsou zároveň pružné. Výborně se tak hodí do bytů osob, které mají problémy s pohybovým ústrojím. Můžete si vybrat buď korkové dlaždic pro nalepení, nebo jako plovoucí podlaha. Ve výběru designů převažují u korkových podlah motivy dřeva, případně přírodního korku.

Linoleum
Ani lino z našich domácností nezmizelo, ale s tím, které jsme znali z domovů našich rodičů už nemá nic společného. Jako linoleum známe u nás podlahovou krytinu vyráběnou z PVC, ale pravé linoleum se vyrábí z přírodních materiálů, jako je korkový prach, dřevitá moučka, minerální plniva, lněný olej nebo borovicová pryskyřice. Podkladovou vrstvu tvoří plátno, nebo juta. Proti PVC je silnější, měkčí a příjemnější. Má dlouhou životnost a je velmi odolné. Vyrábí se v různých designech dřeva, kamenné dlažby, mozaiky. Na výběr jsou buď linolea v rolích, nebo v dílech.

Stojí za přečtení: Linoleum – jeho výhody a nevýhody

Laminátové podlahy
Laminátové podlahy se vyrábějí v řadě motivů, které vypadají jako přírodní materiály, ale za podstatně výhodnější cenu. Laminátové podlahy odolávají vodě, ale jejich nevýhodou je, že netlumí zvuk, takže náklady zvyšuje nutnost investovat do vhodné zvukově izolační vrstvy. Prodávají se v různých tvarech a s různou tloušťkou a zátěží.

Dřevěné podlahy
Dřevo je na podlaze nadčasovou klasikou. Patří k materiálům nejpříjemnějším na dotek, působí hřejivě, skvěle vypadá a při dobré údržbě i dlouho vydrží. Nicméně poněkud hůře odolává mechanickému opotřebení, takže do dětského pokoje se úplně nehodí. Nevýhodou je také vyšší pořizovací cena dřevěných podlah. Těch je na výběr velmi široká nabídka – parkety, prkna, lamely pro plovoucí podlahy. Bývají lakované, nelakované, olejované…

Koberce
Ani koberce nevyšly z módy, ať už se jedná o pokrytí celé plochy, nebo jen dekorativní menší kusy. Moderní koberce mohou tlumit kroky, regulovat vzdušnou vlhkost a udržovat teplo. Koberců je na výběr skutečně nepřeberné množství jak z hlediska materiálu, tak i barev a vzorů.

Dlažba a kamenné koberce
Do kuchyní, na toalety, do koupelen i na chodby řada lidí volí keramickou či kamennou dlažbu, nebo kamenné koberce. Jsou velmi odolné a vydrží i vyšší zátěž. Navíc se velmi jednoduše udržují. 

Autor: Mag

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.