Stejně jako všechny ostatní podlahové krytiny, tak i použití koberců v domácnosti má své výhody i nevýhody. Střídají se éry, kdy je o koberce ze strany zákazníků enormní zájem, který jindy zase poleví – obvykle s objevem nového druhu podlahoviny. A během několika let se uživatelé ke kobercům zase vrací. Inu – člověk už je takový; co se mu zpočátku jeví jako klad, může postupem času vyhodnotit jako nevýhodu.

Přeprava rozměrného koberce osobním autem

Koberce obvykle volí ten, kdo v nich shledává především výhody:

  • koberce plní funkci jak praktickou, tak i estetickou
  • jediná podlahovina, která poskytuje teplo od nohou
  • výrazně přispívají k zútulnění interiéru
  • dobrá zvuková izolace
  • nevzniká kročejový zvukový efekt jako např. u laminátu
  • prach v bytě usedá do koberců, nevíří v prostoru, a tudíž ho členové domácnosti tolik nedýchají
  • poměrně nízká cena
  • okamžitá pokládka
  • snadná a pohodlná výměna za jiný, když uživateli přestane současný vzor nebo typ koberce vyhovovat

Příznivci koberců mají z čeho vybírat, neboť výroba a prodej koberců rozhodně nejsou v útlumu. Koberce jsou zkrátka nadčasovou záležitostí. V současnosti je jich na trhu více druhů: jednak se podle použitého materiálu dělí na přírodní (vlna, bavlna) a syntetické. A pak je můžeme rozdělit podle funkce a provedení na: zátěžové, protiskluzové, smyčkové či stříhané, s vysokým vlasem nebo plyšové. Každý typ koberce snese určitou zátěž a provoz v domácnosti, a podle toho se většinou do různých místností vybírá. Někdo volí celoplošné pokrytí podlah v bytě, jiný kusový koberec jen v některých částech místností, další třeba jen běhoun do předsíně. A pokud uživatelé používají vhodný robotický vysavač, budou mít neustále čisté a bezprašné prostředí.

Svěrka na odtrhávání koberců

A nevýhody? Tak rozhodně to bude relativně nízká životnost. Koberec si udrží svoje původní vlastnosti třeba deset i více let – záleží na jeho kvalitě a skutečném zatěžování, ale časem bude zapotřebí ho vyměnit za nový: sešlape se, v místech největší námahy vznikají neoblíbené vyšlapané cestičky a častým praním a působením UV paprsků může i pozměnit barvu. Rozhodně tedy nevydrží tak dlouho jako podlahy vinylové nebo dlažba.

Autor: Jaroslava Linková

Čtěte také:Linoleum – jeho výhody a nevýhody 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.