S všudypřítomnými mravenci se od sklonku zimy potýká spousta domácností. Pokud mravenci uznají, že váš byt je vhodný k obývání, dokáží se velmi rychle přestěhovat i s celým hnízdem, objevují se po celém bytě a nemusí to ani být místo, kde se vylilo něco sladkého. Jak se těch malých potvůrek konečně zbavit?
Přírodní odpuzovače – tyto prostředky mravence neusmrtí. Pouze jim prostřednictvím zápachu ukáží, že tento byt pro ně není vhodný. Mravenci mají velmi citlivý čich, takže aromatické koření je spolehlivě odradí. Samozřejmě je nutné aplikaci pravidelně opakovat, protože každá z těchto látek postupně vyčichne. Sypké nástrahy se sypou rovnou do mravenčích cestiček.
- Skořice
- Pepř
- Hřebíček
- Jedlá soda
- Pálivá paprika
- Bobkový list
- Majoránka
- Šalvěj
- Bazalka
- Máta
- Vysušená kávová sedlina
- Sůl
- Ocet – stačí si do rozprašovače namíchat roztok z jednoho dílu vody a stejného množství octa. Tento postřik aplikujeme na všechna místa, kde se mravenci vyskytují.
- Citrón – plátky citrónu můžeme položit na strategická místa v kuchyni, nebo můžeme vyrobit postřik stejně jako u octa.
Chemie – Pokud se vám nechce vymýšlet a pravidelně obnovovat přírodní odpuzovače. Sáhněte po těch chemických, které si s mravenci poradí také. Chemie však nepřipraví mravencům trpký život a stěhování, ale rovnou je zahubí.
- Postřiky – dnes se na pultech prodejen prodávají dokonce i postřiky, které jsou bez zápachu. Můžete je tedy bez obav využít i v kuchyni.
- Mravenčí bufet – jedná se o plastový domeček, který obsahuje chemický roztok na hubení mravenců. Postižený mravenec nezemře hned, odejde zpět do mraveniště, kde se o svou novou potravu podělí s mravenčí královnou i s ostatními členy společenství a zahubí také je.
Mravenci se do lidských domácností vrací pravidelně a boj s nimi je na denním pořádku. Každý používá na jejich hubení odlišný způsob, ale základem je čistý byt a uchování potravin, které mravence lákají, v uzavíratelných nádobách.
Napsal: Lucie C.