Rybenky jsou podobné malým rybkám s tykadly. Mají velmi rády vlhká a temná místa, proto se s nimi můžeme setkat zejména v komoře, koupelně nebo na záchodě. Kromě toho, že pohled na ně nám nemusí být příjemný, nejsou v malém množství nijak škodlivé. 

Rybenky nepřenáší žádné nebezpečné nemoci a jsou pro člověka dokonce užitečné, protože jejich potravou jsou odumřelé kousky kůže, vlasů a nehtů. Rády si svůj jídelníček zpestří také mikroskopickými kousky papíru, moukou nebo cukrem. V případě, že se tento hmyz přemnoží nastává problém, protože se začnou živit také fotografiemi, tapetami, knihami a dokonce nepohrdnou ani oblečením. 

Prevence

Důležité je hlavně větrat a udržovat domácnost čistou a suchou. Vytírejte doma vždy do sucha a pozor dávejte také na mokré koupelnové předložky, rohy a spáry. Pokud máte v domě plíseň, obraťte se na odborníka, aby vám zkontroloval odpadní potrubí i správné položení dlažby a obkladů. 

Likvidace

  • Brambory – mezi oblíbené patří na novinách nastrouhaná hromádka syrových brambor v rohu místnosti. Rybenky je mají rády a do rána se do nich zahrabou. Brambory i s rybenkami pak prostře zabalíte do novin a vyhodíte. 
  • Vanilka –  vanilkový lusk nakrájíme na kousky a položíme ho do rohů zasažené místnosti. Necháme ho na místě klidně i dva týdny a rybenky se odstěhují, protože vůně vanilky je jim nepříjemná. Různé náhražky jako vanilkový cukr nebo aroma však nefungují. 
  • Levandule – dejte tuto aromatickou bylinku do látkového pytlíku a pověste ji v místě výskytu. 
  • Borax – stačí ho pouze smíchat s cukrem a dát do rohu místnosti
  • Chemie – ve specializovaných obchodech se také dají koupit různé chemické prostředky k likvidaci, ale ty jsou potřeba pouze při závažném přemnožení. 

Jejich úplné vyhubení by díky prospěchu, který mají pro člověka nebylo žádoucí, vždyť jsou na naší planetě déle než sám člověk. 

Autor: Lucie C.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.