Plíseň v domácnostech je v posledních letech velkým problémem. Částečným viníkem jsou stále dokonalejší izolace a zateplovací systémy. Není třeba zoufat. Plísně se dá celkem snadno zbavit. Jednejte však co nejrychleji, vdechování sporů je zdravotním rizikem. Jak se s plísní rozloučit jednou provždy?

Příklad pokročilé formy plísně na omítce zdi
Příklad pokročilé formy plísně na omítce zdi

Rozšíření plísně v interiéru

Plíseň je houba, organizmus, kterému se daří ve vlhkém prostředí. V domácnostech ji můžete potkat v koupelně nebo kuchyni. V místnostech, kde sušíte prádlo nebo vaříte se objevuje v rozích místnosti. Spory plísní jsou zdravotním rizikem a silným alergenem. Způsobují dýchací obtíže, stojí za únavou i častými bolestmi hlavy.

Plísně se objevují v novostavbách, kdy nedošlo k dostatečnému vyschnutí zdiva a omítky. Zároveň se jedná o prostory, které bývají zatepleny a je zde menší cirkulace vzduchu. Ve starších domech je můžete objevit za nábytkem nebo ve sklepeních. Často se vyskytují kolem vany, umyvadla, dřezu nebo sprchového koutu.

Jak předcházet výskytu plísně

Nejúčinnější je pravidelné větrání, a to alespoň třikrát denně na pět minut. V místnostech nesušte prádlo ani nevařte. Pokud máte součástí místnosti kuchyňský kout investujte do výkonné digestoře a zároveň během vaření otevírejte okno. Nábytek posuňte dál od stěn, pokojové květiny posuňte od okenního skla. Koupelnu nenechávejte zavřenou a při každém sprchování používejte ventilátor.

Kdo má s plísní problémy dlouhodobě, měl by zvážit pořízení odvlhčovače, pořídit si pračku se sušičkou – odpadne tak sušení prádla v bytě.

Pohlcovače vlhkosti, přístroje po vložení tablety začnou vstřebávat nadbytečnou vlhkost ze vzduchu.

Jak odstranit plíseň v domě

Menší ložisko plísně můžete odstranit chemickým prostředkem. Větší plochy ošetřete mechanicky. Plochu mírně namočte a plíseň seškrábejte. Seškrábanou plíseň okamžitě zlikvidujte. Následně aplikujte chemický prostředek proti plísním. Riziková místa jako rohy místnosti ošetřete speciálním nátěrem proti plísním.

Zároveň kontrolujte i uskladněné potraviny v lednici a ve skříni na potraviny. Napadené kusy okamžitě likvidujte a místo důkladně omyjte.

Plíseň je nehezký, nepříjemný a zdraví ohrožující protivník. Neváhejte v boji použít všechny zbraně.

dav

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.