Také v oboru stavebních hmot se stále rozšiřuje nabídka o nové nebo vylepšené materiály. Víte, z jakých materiálů se nejčastěji staví příčky v bytech a rodinných domech? A víte vůbec, jak je příčka definována?

Příčka není nosná zeď
Při výstavbě nových domů či bytů patří k nejčastěji měněným částem během výstavby dispozice. Někdo miluje otevřené prostory, jiný má raději intimnější uzavřené pokoje. A právě o to se starají příčky. Jedná se tedy stěny mezi jednotlivými místnostmi, které celkový prostor rozdělují na požadované části. Nenesou žádné konstrukční prvky, musí udržet jen svou vlastní hmotnost. A samozřejmě musí také udržet police a další nábytek, který se na stěnu připevňuje, světla, obrazy a ostatní vybavení. Příčky lze tak posunout, nebo i úplně odstranit, aniž by se jakkoli změnila statika objektu.

Zděná nebo montovaná?
Příčku lze vyzdít nejen z cihel, ale také z tvarovek jak z klasického, tak i lehčeného betonu. Pro zděné příčky jsou rovněž prodávány speciální modulové bloky z cihel, lehčeného betonu, sádry a dalších materiálů.  I když u příček se jedná obvykle o mnohem užší rozměr než u stěn nosných, díky správně vybranému materiálu mají moderní zděné příčky kvalitní akustické vlastnosti. Zděné příčky jsou označované jako těžké, takže je nutno dbát ohled na to, aby nosné konstrukce nezatížily příliš. Lehčený beton s keramzitem je skvělou volbou třeba při rekonstrukci půdních prostor ve starších domech, které by klasické zdivo či beton unesly jen těžko.

Montované příčky bývají někdy označované jako lehké, případně suché, protože se montují jako stavebnice rychle a bez nutnosti použít vodu. Vždy je tvoří nosné kovové, případně dřevěné konstrukce, na něž se z obou stran montuje plášť ze speciálních desek. Ty jsou buď sádrokartonové, sádrovláknité, cementotřískové, cementoštěpkové, OSB nebo dřevotřískové. Plášť se montuje z obou stran konstrukce, která je uvnitř vyplněna izolací. Dutinu lze použít také pro vedení rozvodů.

Desky se montují v jedné nebo dvou vrstvách. Každá deska má jiné tepelně-izolační i akustické charakteristiky, což je podstatné z hlediska akustického komfortu. Málokomu se chce poslouchat přes zeď televizi, na níž se nedívá, nebo být nedobrovolným účastníkem života za zdí

Důležitá je také kategorie hořlavosti a odolnosti proti vlhku. Přední výrobci mají celé řady těchto desek, z nichž si vyberete vhodné výrobky jak do obytných prostor, tak do koupelen či dalších místností, kde je vyšší vlhkost. Nejlepší je poradit se v prodejně stavebnin, jaký materiál bude pro vámi plánované příčky nejlepší.

Kvalitu příčky ovlivní provedení
Nejen výběr materiálu, ale také kvalita toho, jak je příčka vyzděna, nebo namontována, včetně jejího napojení na nosné zdi, ovlivňuje její finální vlastnosti. Například špatně namontované dveře, nedostatečná izolace, ale i montážní chyby mohou výsledný efekt značně zhoršit z hlediska tepelného i zvukového. Pokud nechcete svěřit práci profesionálům, podívejte se na internet, kde je řada návodů, včetně videí, jak příčky udělat a na co si dát pozor.

Autor: Magdalena C.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.