Když se rozhodnete postavit rodinný dům, vyvstane hned první otázka: z čeho? Někdy to za vás vyřeší architekt či projektant, jindy se stavebník musí rozhodnout sám.

A na čem vlastně volba stavebního materiálu závisí? Na více faktorech – je důležitá cena materiálu, rychlost výstavby se zvoleným materiálem, izolační vlastnosti, životnost, a další. Vybírat je zapotřebí zodpovědně, protože rodinný dům většinou nestavíte jen pro sebe, ale také pro několik dalších generací.

K výstavbě rodinných domů se v současnosti používají původní klasické materiály, i materiály nové, moderní. Pojďme si je tedy v krátkosti představit, aby vaše případné rozhodování bylo snazší.

  • Cihla pálená plná – používá se od dob, kam až paměť sahá; protože však nemá dostatečné termo-izolační vlastnosti, její využití se pomalu odsouvá do pozadí. Dříve se domy stavěly s tloušťkou zdí 60 – 70 cm, aby si dům dokázal uchovat teplo. Dnes však lidé preferují dům s tenkými zdmi a přitom s co nejlepšími tepelně izolačními vlastnostmi. To zajistí cihly, které mají v sobě izolaci již integrovanou (minerální vata, polystyren, apod). Plné cihly se nahrazují velkoformátovými dutinovými cihlovými bloky.
  • Porobetonové tvárnice – jsou vyrobeny z křemičitého písku, vápence, cementu a vody. Materiál je odlehčen plynem, který vytváří v betonovém bloku nepatrné dutinky a ty přispívají k dobré termo-izolaci domovních zdí. Výstavba z porobetonu je rychlá, tvárnice se dobře opracovávají, vynikající konstrukční pevnost.
Monolitický skelet a tvárnice
  • Betonové tvarovky – zaručují pevnost v tlaku, trvanlivost povrchu, jsou vhodné pro všechny typy staveb; RD je ale nutno zateplit.
  • Vápenocementové cihly – primárně jsou určeny výstavbu nízkoenergetických a pasivních domů. Tyto cihly jsou hodně těžké, ale přitom tenké, a jejich tepelně izolační vlastnosti jsou dokonalé.
  • Lehký keramický LiaporBeton® – pevný a trvanlivý materiál, který je tvořen betonem a zrny keramického kameniva Liapor. A ta zajišťují skvělé vlastnosti termo-izolační, voděodolnost, žáru i mrazuvzdornost. Z LiaporBetonu mohou být odlity dílce pro montované stavby a stejně tak monolitické konstrukce pozemních a inženýrských staveb.
Monolitická železobetonová konstrukce

Ke stavebním materiálům je třeba připočítat suché směsi a stavební chemii pro zdění a lepení, jako např. pojiva, izolační vrstvy, omítky, lepidla a montážní pěny.

Čtěte také: Co všechno je nutné zařídit před stavbou domu

Nesmíme samozřejmě zapomenout na dnes tak žádané dřevostavby. Ty však vyžadují celou samostatnou kapitolu samy pro sebe. Takže o nich někdy příště.

Autor: Jaroslava Linková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.