Zhruba deset tisíc především menších bytů krátkodobě pronajímaných v našem hlavním městě pomocí platforem typu Airbnb nebo Booking.com zejí prázdnotou. Využívali je převážně zahraniční turisté, kteří se aktuálně přes hranice sem nedostanou. Realitní makléři předpokládají, že tyto nemovitosti dříve nebo později skončí na trhu dlouhodobých pronájmů a zlevní tak pražské nájmy. Airbnb patřilo mezi nejrychleji rostoucí služby tzv. sdílené ekonomiky.

Nedávný Babišův zákaz krátkodobých pronájmů trval jen pár hodin, později byly navrženy vyjímky pro ubytování cizinců, kteří zde pobývají kvůli práci  a těch co ještě nestihli opustit ČR.

Aktuální poptávka po apartmánech zamrzla skoro na nule. Za posledních pár dnů pronajímatelům nepřibývají žádné nové rezervace na nejbližší dny a měsíce. Byznys se v tuto chvíli totálně zastavil, hosté ruší veškeré rezervace i na budoucí termíny. Sama společnost schválila plnou refundaci při stornování pobytů ze strany hostů i hostitelů.

Většina rezervací byla zrušena a to až do konce roku 2020. Tento stav dle vyjádření realitních makléřů pořádně zacloumá trhem nemovitostí, mnoho lidí bude potřebovat prodat nemovitost a nebude zájem kupovat za dnešní ceny. Majitelé bytů pronajímaných skrz Airbnb, kteří kupovali spekulativně a mají vysokou hypotéku, si nebudou moci dovolit držet byty prázdné. Proto se očekává, že v následujících měsících přijde na trh v Praze nejméně pět tisíc bytů k pronájmu.  Podle realitních makléřů již příliv bytů z krátkodobých pronájmů do inzerce nastal.

Pád cen nájmů očekávají rovněž realitní podnikatelé skrz celým trhem. Záleží na tom, jak moc bude ekonomika padat a v jaké finanční kondici budou nájemníci. Ceny nájmů v Praze mohou spadnout o 15 – 20 procent.

Z krátkodobých pronájmů se stal v posledních letech samostatný byznys v rukou profesionálních správcovských firem. Tyto společnosti teď akutně řeší, co si v nové situaci počít. Nadcházející silná ekonomická krize není zdaleka tak děsivá jako scénář, při kterém bude karanténa a současný stav trvat několik dalších měsíců.

Airbnb patří mezi dlouho řešené problémy pražských radních, asi nemají nic lepšího na práci. Nesympatizanti službě předhazují, že má lví podíl na vylidňování centra našeho hlavního města. Časté jsou též stížnosti na porušování nočního klidu hlučnými turisty ze strany starousedlíků.

Celosvětově působící Airbnb žije z poplatků za zprostředkování ubytování. Dle deníku The Wall Street Journal současná koronavirová krize rovněž vážně narušila plány Airbnb vstoupit na burzu v roce 2020.

Kalifornská firma na tom však nebyla dobře ani před propuknutím virové pandemie. V posledním čtvrtletí minulého roku zdvojnásobila meziročně ztrátu na 276 milionů amerických dolarů.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.