Zeď mezi deskou kuchyňské linky a skříňkami nad ní patří mezi plochy, které jsou v bytě nejvíce ohrožené znečištěním. Nečistotám, kapkám oleje, jiných tuků a dalším skvrnám se v kuchyni prostě nedá vyhnout, i když se ten, kdo vaří, snaží sebevíc. Proto je při výběru toho, čím se tato část stěny obloží, třeba dbát nejen na estetický dojem, ale hlavně na užitné vlastnosti obkladu. Sebekrásněji vypadající zeď, která se nedá vyčistit, je k ničemu. Ale mezi různými designy obkladů najdete určitě ten pravý k jakémukoli typu kuchyňské linky. Kromě panelů se na obklady v kuchyních používají také keramické dlaždice, mozaiky a desky.

Keramická klasika
Stále ještě velmi populární jsou keramické obklady. Do kuchyni je lépe volit větší formáty, protože spáry se čistí ze všeho nejhůře. Dnes je k dispozici obrovský výběr velikostí, barev i designů, včetně keramické mozaiky. Obklady jsou lesklé, matné, jednobarevné, se vzory, vintage či imitující jiné materiály včetně dřeva.

Panely i mozaiky
Skvěle vypadají obklady z přírodního kamene, i když jejich údržba je poněkud komplikovanější. Alternativou jsou kamenné obklady imitující přírodní kámen, které se vyrábějí z betonu, případně skleněné mozaiky v designu třeba mramoru. Ze skla se vyrábí i imitace dřeva a barevné mozaiky s nejrůznějšími vzory. Skvělé jsou také mozaiky vyrobené z nerezu. Vyrábějí se také z mědi, ale ty nejsou vhodné do vlhkého prostředí, mezi která kuchyně rozhodně patří.

Materiál jako u linky
Obklad může být také z materiálu, který tvoří desku kuchyňské linky, a to buď ve stejné, nebo kontrastní barvě. Někdo používá také lamino, nebo jiný materiál, z něhož jsou vyrobeny kuchyňské skříňky. Takové desky se jednoduše udržují a kuchyň vypadá jako jeden vyladěný celek.

Nezapomeňte na lišty
Někdy obklad nedoléhá dokonale ke spodním skříňkám krytým deskou. V takovém případě je vhodné je ochránit lištou, která zabrání pronikání nečistot, ale třeba i vody za linku. Instalací lišty si ušetříte pozdější problémy.

Ať už nakupujte jakýkoli materiál, nakupte ho vždy o trochu víc. Něco se může rozbít, špatně uříznout a další dodávka stejného typu obkladu může mít sice nepatrně, ale zřetelně jiný odstín. Proto je lépe mít doma něco v rezervě.

Autor: Mag

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.