Vytopený byt není něco, co byste chtěli zažít a řešit, ať už je vina na vaší nebo sousedově straně. Když ale problém nastane, je potřeba se mu postavit čelem. Jak postupovat při vytopení bytu?

Zjistěte, co vytopení bytu způsobilo a zastavte přívod další vody

První, co po vytopení bytu uděláte, je to, že zjistíte, odkud voda teče a zastavíte ji. Původcem vytopení může být:

– vyteklá pračka,

– vyteklá myčka,

– porušený rozvod vody, topení či odpadu,

– netěsnost přípojky k radiátorům,

– přetékající vana nebo umyvadlo.

Proto se velice hodí, když víte, kde se nachází hlavní uzávěr vody nejen pro váš byt, nýbrž také uzávěr ke stoupačkám. Pokud příčina vody nepochází od vás, nýbrž od souseda, je potřeba situaci urychleně řešit u něj, případně zavolat osobě, která se stará o správu bytového domu.

Vypněte a nechte zkontrolovat elektroinstalaci v bytě

Po vytopení bytu je poškozený nejen nábytek, stěny a podlahy, nýbrž i elektroinstalace. Přívod elektřiny proto okamžitě vypněte na hlavním vypínači, aby nedošlo k dalším škodám a zavolejte odborníka, který poškozenou elektroinstalaci zkontroluje a uvede ji do chodu a vystaví k ní revizi.

Škodu pečlivě zdokumentujte

Než se pustíte do odklízení následků vytopení bytu, pečlivě celou škodu zdokumentujte, to je nafoťte nebo natočte na video. Přitom se zaměřte na každou část vašeho bytu. Některé škody mohou vylézt na povrch až po čase – podlaha se zvlní, nábytek nabobtná, stěna se začne odlupovat a plesnivět. Celou situaci zdokumentujte i písemně – stačí heslovitě, abyste při nahlašování škody pojišťovně na nic nezapomněli.

Ohlaste škodu pojišťovně a začněte s nápravou

Teprve po pečlivé dokumentaci můžete začít s nápravou škody. Vytřete všechnu přebytečnou vodu, otevřete okna a začněte větrat. Zbavte se všech namočených věcí a pokud to jde, rozeberte plovoucí podlahu, abyste mohli vysušit její podklad. Výrazně pomoct vám může nejen topení (radiátory), nýbrž i vysoušeče, které zvýší odpařování vody. Větrání zase vymění vlhký vzduch v místnosti. Vysoušení bytu potrvá minimálně několik dní. S novou výmalbou počkejte až do řádného vyschnutí bytu. Může se stát, že starou malbu budete muset před novým nátěrem seškrábat.

Teď už víte, jak postupovat při vytopení bytu. Přejeme vám ale, abyste tyto poznatky využili jen v teoretické rovině a nemuseli jste vytopení bytu nikdy řešit.

Autor: Andrea Nováková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.