Ideálním řešením by bylo mít po ruce zručného zámečníka, avšak zákony schválnosti fungují spolehlivě, takže toho nebude – v dané situaci – určitě možné sehnat. A pak bude jen na vás, jak se s tímto nepříjemným stavem poperete sami.

Určitá řešení tu jsou, avšak bude dost záležet na tom, kde se vám klíč zalomil. Jestliže u dveří do bytu, povede se vám ho rychle ze zámku dostat tehdy, jste-li v bytě a máte po ruce nějaké pomůcky. Jestliže budete stát z opačné strany – tedy před dveřmi do bytu – budete si muset nejprve nějaké to nářadí po sousedech sehnat, abyste zalomený klíč mohli vyndat. Klíč se však může zalomit třeba i v zapalování v autě. Tak jak tedy na to bez pomoci odborníka?

Pokud vám zůstane v ruce jen polovina klíče, zkuste použít běžné nářadí z domácnosti.

  • Ostré nůžky a pinzeta– nejvhodnější budou nůžky z manikúry, v níž máte obvykle také pinzetu (kromě toho, ženy mívají manikúru i v kabelce, takže tento způsob je možné použít jak u dveří zvenku, tak třeba v autě). V tomto případě je dobré, zlomí-li se vám klíč úplně. Pokud jde jen o nalomení nebo určitou deformitu, vyčnívající část klíče je zapotřebí zcela odlomit, anebo jinak oddělit od té zaseknuté či zalomené. Pak špičkou nůžek přitlačte na zalomený zbytek klíče z jeho boční strany a podaří-li se vám ho alespoň kousíček vytlačit, máte vyhráno – pak už ho totiž jen vytáhnete pinzetou.
  • Rezervní klíč – jestliže máte k dispozici náhradní klíč, může se vám z druhé strany zámku podařit klíč také alespoň částečně vytlačit a pak už ho jen vytáhnete pinzetou.
  • Silný magnet – i ten by mohl někdy k vysunutí zalomeného klíče pomoci; po úlomku musíte přejíždět opakovaně a pak by mohl být tento způsob účinný.
  • Kancelářská sponka – jejím vhodným natvarováním a zasunutím zboku k úlomku se vám může podařit mírně zbytek klíče povystrčit. Tato manipulace však vyžaduje notnou dávku trpělivosti. A pak už přijde na řadu opět pinzeta.

Dále může pomoci jehla, špendlík, silné lepidlo na kov, jímž obě části spojíte a pak klíč vytáhnete, zruční kutilové mohou použít vrtačku a precizním šikmým vrtem se jim může zdařit povystrčit klíč i bez poškození zámku. Ve všech případech je vhodné vpravit do zámku alespoň kapičku maziva, např. WD olej – manipulaci to výrazně usnadní.

Autor: Linková Z.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.