Kuchyně je srdcem domu, proto je důležité věnovat velkou pozornost už jejímu návrhu. Na prvním místě by měla být určitě praktičnost, vždyť vás tato kuchyně bude provázet životem pár desetiletí.

Na co si dát pozor

  • Logický sled – v kuchyni se nám potkává přípravná, mycí a varná zóna. Tyto zóny by měly být vždy poblíž sebe. Ideální je uspořádání do trojúhelníku. 
  • Výška kuchyně – klasická výška pracovní plochy je 85 – 91cm, pokud jste vyšší postavy, neváhejte si upravit výšku pracovní desky na míru, abyste se při vaření nemuseli hrbit. Nezapomínejte, že kdo vaří, ten rozhoduje. Pokud jste o hodně menší než váš partner a v kuchyni budete kralovat převážně vy, vybírejte podle sebe. Kompromisem mohou být i různé výšky jednotlivých zón.
  • Varná zóna – trouba se dnes umisťuje nad výšku 80 cm, aby se k ní kuchařky nemusely sklánět. Varná deska by se neměla nacházet na samém okraji kuchyňské linky a vždy by mělo z každé strany zůstat alespoň 40cm na odkládaní horkého hrnce. Při plánování nezapomínejte, že by varná zóna neměla nikdy sousedit s ledničkou, která by se tak zbytečně přehřívala.
  • Mycí zóna – kvůli odpadu i praktičnosti by měla být myčka v blízkosti dřezu. Po ruce by měly být také skříňky, do kterých se nádobí ukládá, abychom neběhali s jedním umytým hrnkem přes celou místnost. V případě, že budete mít dřez umístěný pod oknem, myslete také na pozici vodovodní baterie a vycentrujte ji mezi okenní křídla. Tato varianta však nebývá vždy možná, poohlédněte se tedy po baterii zasunovací. Dřez také nedávejte do těsné blízkosti okna ani bočních skříněk, aby nebyly pořád zacákané. 

Při výběru kuchyňské linky nás zajímá hlavně její vzhled. Místo aktuálních módních výstřelků je vhodné volit nadčasový design. Nezanedbatelnou položkou je také cena, pokud je moc nízká, nemusí být kuchyně zrovna kvalitní a dlouho vám nevydrží.

Autor: Lucie C.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.