Trnovník akát (latinsky Robinia pseudoacacia) u nás patří mezi nepůvodní druhy. V našem podnebí se mu ale dobře daří a tento opadavý listnatý strom tu v podstatě nemá žádného přirozeného nepřítele. Naopak, jiným stromům ve svém okolí škodí tím, že do půdy vylučuje svými kořeny jedovaté látky. Dřevo akátu má vynikající vlastnosti, v některých ohledech u nás zcela unikátní, a navíc velmi dobře vypadá. Vzhledem k tomu, že má také nejvyšší výhřevnost, je velmi populárním palivovým dřevem.

Na trhu je v podobě kulatiny, sloupů a kůlů s kulatým, hranatým i šestibokým průřezem, řeziva, plotových dílů a dalších produktů. Ze všech stromů, které u nás běžně rostou, je dřevo akátu nejtvrdší a patří také k nejpevnějším, nejtrvanlivějším a nejtěžším. Odolává houbám, hnilobným procesům a také hmyzu, který napadá dřevo z jiných stromů. Nevadí mu ani znečištěné životní prostředí a více soli v půdě, ve které roste. Proto se široce používá také ve stavebnictví.

K čemu se hodí dřevo na stavbě
Díky své odolnosti se dřevo z akátu používá v místech, kde je vlhko i přímo voda. Takže z něj klidně vybudujete můstky, plata či další stavby kolem vody. Akátové kmeny se výborně hodí jako sloupy, ale z akátu mohou být i nejrůznější tyče, plotové díly a další dřevěné prvky. Staví se z něj například terasy, včetně nezastřešených, pergoly, palisády, dětská dřevěná hřiště a z akátu se vyrábějí také fasádní obklady.  U podlah je vynikající alternativou podlah z exotických dřevin a v posledních letech se s ním stále častěji setkáváte u zahradního nábytku, ale také v městské mobiliáři.  

Své uplatnění ale má i v průmyslových objektech. V dolech se z akátového dřeva budují důlní výdřevy a při stavbě železničních tratích jsou akátové pražce alternativou k betonovým. V zemědělství se akátové kůly používají na ohradníky a také jako podpora při budování vinic.

Autor:Mag

Autor úvodní fotky: Luigi Chiesa, CC BY 3.0 https://creativecommons.org/licenses/by/3.0, via Wikimedia Commons

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.