Pokud hledáte energeticky účinné řešení tradičních topení a klimatizačních jednotek, pak byste měli zvážit pořízení tepelného čerpadla, které vám pomůže ušetřit peníze a zároveň minimalizovat vaši ekologickou stopu uprostřed klimatické krize. Tepelná čerpadla totiž nespalují fosilní paliva a pro ty, kteří žijí v mírnějších oblastech, mohou být skvělým řešením pro jejich potřeby vytápění a chlazení. Zde najdete vše, co byste měli vědět o tom, jak fungují tepelná čerpadla, jaké jsou druhy tepelných čerpadel a jak tyto energeticky úsporné stroje servisovat.

Jak fungují tepelná čerpadla?

Tepelné čerpadlo je typ domácího topného a chladicího systému, který využívá zdroje, jako je voda a vzduch, k regulaci teploty. Funguje jako klimatizace, ale má vestavěný topný systém. Pomocí elektřiny a chladiva je tepelné čerpadlo schopno přeměnit studený vzduch na horký vzduch v zimě a horký vzduch na studený vzduch v létě. Dělá to tak, že redistribuuje teplo ve vzduchu nebo na zemi a podle potřeby ho zahřívá nebo ochlazuje chladivem.

Standardní tepelné čerpadlo má několik částí:

 1. Venkovní jednotka vybavena cívkou, která napájí odpařování v režimu vytápění a kondenzaci v režimu chlazení.
 2. Vnitřní jednotka obsahuje cívku i ventilátor pro cirkulaci vzduchu v celém domě.
 3. Typ kapaliny potřebný k absorpci a uvolnění tepla podle potřeby k udržení systému v chodu.
 4. Kompresor neboli tlakovací činidlo pro přípravu chladiva k použití.
 5. Zpětný ventil, který řídí směr chladiva ve vašem systému, což vám umožňuje přepínat mezi režimy vytápění a chlazení.
 6. Expanzní ventil, který řídí pohyb chladiva v tepelném čerpadle.

Tepelné čerpadlo vám může ušetřit přibližně 50 % nákladů na elektřinu ve srovnání s elektrickými odporovými topnými systémy, jako jsou pece a ohřívače základních desek.

Typy tepelných čerpadel

Tepelná čerpadla jsou šetrnější k životnímu prostředí, protože jsou poháněna přírodními prvky, jako je vzduch, voda a země. Existují proto tři různé typy systémů tepelných čerpadel:

Zdroj vzduchu

Systém tepelného čerpadla se zdrojem vzduchu využívá vzduch mimo váš domov k přenosu tepla dovnitř. Ty jsou zvláště vhodné pro odvlhčování prostorů, mnohem více než tradiční centrální klimatizační systémy. Tepelná čerpadla se vzduchovým zdrojem jsou dnes velmi populární volbou v USA. Ačkoli tato tepelná čerpadla dříve nebyla volbou pro chladnější podnebí, technologie se v posledních letech výrazně vyvinula. Pokud váš domov nemá žádné potrubí, existuje také možnost bezkanálového tepelného čerpadla známá jako mini-split.

Zdroj vody

Namísto použití venkovního ventilátoru a cívky používá systém tepelného čerpadla vodního zdroje výměník tepla. Tyto systémy stále používají chladivo, které přeměňuje vodu na plyn a poté na vodu. S pokračujícím průtokem vody systém používá smyčkový systém k ochlazení nebo varu podle potřeby, aby vytvořil optimální teplotu pro váš domov.

Zemní zdroj

Tepelné čerpadlo čerpající ze zemních zdrojů, známé také jako systém geotermálních tepelných čerpadel, používá buď pozemní nebo vodní zdroj energie a přenáší teplo do vašeho domova. Může tak snížit spotřebu energie až o 60 % s přidanými regulacemi vlhkosti. Systémy pozemních zdrojů jsou dražší možností, ale za to mají dlouhodobě významné úspory nákladů na energii.

Jak nainstalovat tepelné čerpadlo

Jakmile si zakoupíte nové tepelné čerpadlo, přichází čas na instalaci. Tepelné čerpadlo je dodáváno s několika díly, které vyžadují přesnost při instalaci. Manipulace s chladivem může být pro průměrného majitele domu také nebezpečná. Proto máte ihned několik možností pro profesionální instalaci. Většina prodejců nabízí instalaci za příplatek, nebo si ji můžete smluvně zajistit od poskytovatele z třetí strany. Pokud se rozhodnete najmout někoho pro instalaci, nezapomeňte hledat pouze licencovaného profesionála pro tuto práci.

Jak udržovat tepelné čerpadlo

I když jsou tepelná čerpadla energeticky účinná, stále vyžadují údržbu, aby byla zajištěna jejich správná funkce. Zde je několik základních způsobů, jak udržet tepelné čerpadlo pro delší užívání:

 • Filtry pravidelně čistěte a podle potřeby měňte.
 • Občas vyčistěte venkovní cívky.
 • Provádějte základní údržbu podle pokynů výrobce.
 • Odstraňte předměty z těsného okolí chladicího / topného systému, aby mohl správně fungovat.
 • Vypněte ventilátor a podle potřeby jej vyčistěte.

Mnoho profesionálních společností zabývajících se HVAC nabízí jednorázové nebo pravidelné balíčky údržby, které vám pomohou s tepelným čerpadlem.

Upozornění: Špatně udržované tepelné čerpadlo by vás mohlo stát mnohem více než jeho pořízení. Podle ministerstva energetiky, pokud nebudete držet krok s pracovními potřebami vašeho čerpadla, mohlo by vás to stát až o 25 % více na nákladech na energii, takže je důležité se ujistit, že je vaše tepelné čerpadlo vždy v nejlepším provozním stavu.

Autor: C. Belto

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.