Vzduchové kanály a větrací otvory vaší klimatizace vyžadují pravidelnou údržbu. Ignorování úkolů, jako je výměna filtru každý měsíc, může přivést znečišťující látky do ventilačního systému vašeho domova. Viry, bakterie a houby mohou napadnout vaše vzduchové kanály a zavěsit se ve vašem vnitřním vzduchu. Je také důležité si uvědomit, že čisté kanály klimatizace mají velice pozitivní účinky na vaše celkové zdraví. U lidí s dýchacími problémy a alergiemi může čistá ventilace zabránit tomu, aby se příznaky vyvolaly a staly se tak vyšším rizikem.

Najměte si profesionála

I když se určitě můžete pokusit provést základní čištění vzduchových kanálů sami, důrazně se doporučuje poradit se s odborníkem pro důkladnější práci. Systém HVAC vašeho domova má řadu citlivých komponent, ke kterým by měl přistupovat a udržovat je pouze profesionální poskytovatel služeb, který ví, co dělá. Motory ventilátorů, skříně ventilátorů, výměníky tepla a chladicí cívky mohou být pokryty prachem, což vyžaduje profesionální vhled a zkušenosti s bezpečným čištěním. Kromě prachu mohou ve vašich vzduchových kanálech žít také škůdci a mikrobiální patogeny. Použití chemických činitelů, jako jsou pesticidy a biocidy, bude vyžadovat odborné znalosti odborníka. Váš klimatizační systém (HVAC) mohl být kontaminován nebo poškozen škůdci, což může vést k neočekávaným nebezpečím.

Postup při čištění klimatizace

1. Zkontrolujte větrací otvory – Otevřete kryt větracího otvoru a zkontrolujte, zda uvnitř nejsou nečistoty, prach nebo jiné látky, které tam nechcete.

2. Zkontrolujte ventily – Zkontrolujte ventily zpětného vzduchu, zda nehromadí prach. Dávejte pozor zejména v případě, že je na registrech silná vrstva.

3. Odstraňte filtr – Vyjměte a zkontrolujte vzduchový filtr. Pokud je váš vzduchový filtr špinavý a pokrytý prachem, je čas jej vyměnit.

4. Zkontrolujte pec – Otevřete prostor pece a zkontrolujte, zda ventilátor dmychadla, motor a ovládací prvky pece neobsahují prach.

5. Zkontrolujte cívku klimatizace – Zkontrolujte cívku klimatizace. Pokud na ní nebo na stěnách skříně najdete prach, váš vzduchový filtr nefunguje.

6. Vypněte napájení – Vypněte napájení topných a klimatizačních jednotek. Poznámka: Vypnutí termostatu nevypne jednotku. Musíte vypnout napájení na panelu jističe nebo vypínači na peci.

7. Sejměte kryty vzduchových kanálů a vyčistěte je – Odstraňte kryty vzduchových kanálů a k čištění roštů použijte kartáč. Ujistěte se, že jste důkladní. K vyčištění potrubí použijte vysavač, ideálně s nástavnou hadicí, což vám poskytne větší manévrovatelnost.

8. Vyčistěte stropní větrací otvory – Nakonec vyčistěte větrací otvory na stropě. K vyčištění prachu můžete použít vysavač nebo koště.

Autor: C. Belto

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.