Ať už stavíte, nebo rekonstruujete, můžete se setkat s pojmem OSB deska. Víte, co to je a k čemu se používá?

Co je to OSB deska
OSB je vlastně zkratkou anglických slov Oriented Strand Board, což doslova znamená „deska z orientovaných vláken“. Ve skutečnosti se jedná o desku vytvořenou lisováním velkých dřevních štěpků (třísek) nebo hoblin ze dřeva jehličnanů. Deska má obvykle tři až čtyři vrstvy, které jsou různě orientované, a díky tomu jsou i pevnější. Konkrétní pojivo se může u různých výrobců poněkud lišit, nejčastěji se jedná o polyuretan. Při výběru dávejte přednost certifikovaným výrobkům, které neobsahují formaldehyd.  

Různé druhy OSB desek
OSB desky se dělí do několika skupin s označením OSB/1 až 4:

  • OSB/1 jsou určeny výhradně do interiéru a do sucha
  • OSB/2 jsou pevnější a tužší, jsou vhodné jako nosné, ale také jen v suchém prostředí
  • OSB/3 se používají také jako nosné, ale lze je použít také do vlhka (vzdušná vlhkost do 85 %).
  • OSB/4 jsou nejpevnější a zároveň také nejodolnější a maximálně zatížitelné

Z hlediska montáže se rozlišují OSB desky s rovnými hranami, nebo v systému pero – drážka. OSB desky s drážkou jsou vhodné pro snadné napojování u podlah či stěn. Drážku mohou mít buď na jedné hraně, nebo na všech čtyřech stranách.

Výhody OSB desek
Výhodou OSB desek je, že jsou tvarově stálé, ale zároveň také ohebné. Jsou pevné v tlaku i tahu a jejich povrch může být broušený i nebroušený. Snadno se s nimi pracuje, montáž je jednoduchá a na výběr je velké množství formátů. Ve srovnání s jinými materiály jsou OSB desky také cenově výhodné. Snadno se upevňují běžným spojovacím materiálem, Mají také skvělé tepelně-izolační vlastnosti. Dřevo je ekologický materiál a OSB desky navíc zpracovávají dřevní hmotu, která by byla jinak nevyužitá. Pokud vám nevyhovuje standardně prodávaný rozměr OSB desky, u většiny prodejců si je můžete nechat upravit na míru přesně podle svých potřeb.

Využití OSB desek
OSB desky jsou hojně využívaným stavebním materiálem. Používají se jako stavební desky v podstatě v jakékoli části domu, například jako podkladová vrstva podlahy nebo při zateplování, rekonstrukcích půdních prostor, pro podbití střech, ale také celých dřevostaveb. Využití mají také při stavbě zahradních domků, pergol, chatiček a dalších dřevěných objektů a také nábytku. Hodí se také jako ztracené bednění, na uzavření otvorů během stavby před finální montáží oken a dveří, případně jako součást oplocení.

OSB desky se obvykle dodávají bez povrchové úpravy, v tzv. surovém stavu. Jejich povrch lze buď zbrousit a natřít lakem určeným pro ochranu dřeva. Jinou variantou povrchové úpravy je přetíratelná tapeta, nebo lze na OSB desku aplikovat omítku podobně jako na zdivo. Finální podobu lze samozřejmě upravit barevnými nátěry.

Autor: Mag

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.