Co je OSB deska?

OSB deska neboli ORIENTED STRAND BOARD je v dnešní době jedna z nejpoužívanějších konstrukčních desek na bázi dřeva. Je lisovaná z odštěpků a pevněná pojivem (pryskyřice, polyuretanová pojiva). Má velmi široké využití jako bednění, opláštění, dočasné oplocení, zakrytí a další stavební konstrukce, použít se dá při stavbě celého domu jako vnitřní i vnější obložení stěn, stropy i podlahy či jako dekorace.

Výroba

OSB deska je tvořena z 90 % dřevěnou hmotou. Používají se štěpky a hobliny, které se vrství. Vnitřní vrstvy jsou kolmé k vnějším, aby deska měla vyšší tuhost a pevnost. Tyto vrstvy jsou lisovány k sobě a poté spojeny pojivem za vysoké teploty a tlaku. Třísky jsou navíc před výrobou vysušeny, proto nehrozí vysychání a změna objemu. Výsledkem je lehký stavební materiál. Desky se poté dělí na nebroušené, které mají hrubý povrch. Nejsou tedy vhodné do míst, kde s nimi přijdeme do kontaktu (např. podlaha, po které budeme chodit). A broušené vhodné do míst, kde s nimi do styku přijdeme. Vyrábí se nejen s kolmou hranou, ale i s perodrážkou, pro snadné a pevné spojení. Povrchově lze OSB desky upravovat klasickými nátěrovými látkami jako dřevo a lze je i omítnout, pokud pod finální omítku použijete správný podklad.

Typy OSB desek

Dělí se na 4 základní typy dle oblasti použití.

1.       OSB/1 pro všeobecné účely pro použití v interiéru v suchém prostředí

2.       OSB/2 pro nosné účely pro použití v suchém prostředí

3.       OSB/3 pro nosné účely pro použití ve vlhkém prostředí

4.       OSB/4 zvlášť zatížitelné nosné desky pro použití ve vlhkém prostředí

I přes určitou voděodolnost je nutné říci, že nejsou vhodné pro místa, která jsou příliš vlhká. Hlavním materiálem je dřevo, respektive dřevěná hmota. Při montáži na vnější stěny či střeše je třeba zajistit odpovídající izolaci proti nepříznivým vlivům počasí.

Výhody

  • šetrné k životnímu prostředí – přírodní, ekologické a zdravotně nezávadné
  • jednoduchá fixace klasickými spojovacími prostředky
  • pevnost v tahu, tlaku i ohybu
  • tvarová stálost, stejnorodost
  • tepelně-izolační vlastnosti
  • velká variabilita rozměrů a formátů
  • odolnost proti nárazu, vibracím
  • brání se hnilobám a plísním
  • snadná opracovatelnost a instalace
  •  malá tloušťková tolerance
  • nízká cena

Nevýhodou může být, že pokud je chcete umístit někam, kde budou vidět, je nutné, aby deska byla broušená a nejlépe ještě lakovaná. Odměnou vám však bude naprosto originální kousek za minimální náklady. Odolnost vůči vlhkosti a vodě záleží na typu desky, tyto údaje je vždy dobré si ověřit podle způsobu, jakým je chcete využít. Někdy dochází ke stížnostem, že desky po čase vrzají (např. u podlah). Tomu lze předejít správným a pevným napojením. I desky s perodrážkou na podlaze je dobré slepit a použít kročejovou izolaci.

Doufám, že vás OSB desky zaujaly, jsou totiž jedním z nejuniverzálnějších materiálů, který najdete.  Z vlastní zkušenosti mohu říci, že v interiéru vypadají výborně a jejich výhody jsou skutečné. Navíc jejich ekologičnost je dokonalá pro dnešní moderní dobu, které na životním prostředí záleží. 

Autor: Zdeňka S.

Zdroj fotky: Elke Wetzig (elya), CC BY-SA 3.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0, via Wikimedia Commons

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.