Za pár týdnů udeří silná horka a naše příbydlí se změní v nepříjemnou výheň. Interierová teplota překračující 30°C není žádnou výjimkou. Rozdíl teplot na venkově ve srovrání s velkýma městy přitom může být až 10 °C v neprospěch městského bydlení!
Městské tepelné ostrovy
Teplota v obytných budovách, aby byla pro obyvatele příjemná by měla oscilovat okolo 27 stupňů celsia, v horkých dnech však stoupají teploty interiéru bez klimatizačních jednotek i na více než 30 stupňů celsia. Nejhorší situace převládá především ve velkých městech.
Přírodní povrchy jako jsou louka, les nebo pole v městských aglomeracích nahradily ty umělé v podobě asfaltu, betonu, skla mnohem více akumulují teplo. Vzduch se pak v tropických dnech ve městech neochladí ani v noci, obyvatelé měst tak jsou horku vystaveni dlouhodobě.
Poříďte si do oken tepelné zrcadlo (fólie umístěná uvnitř okenního dvojskla v létě odráží venkovní teplo, v zimě brání úniku vnitřního tepla ven.
Jak ochladit vzduch v místnosti
V období velkých veder se jako nejefektivnější a nejméně nákladné řešení jeví otevření oken a větrání. Už několik let je však známo, že větrání během horkých dnů je jednou z nejhorších činností, které lze udělat. Větrat by se mělo brzy ráno nebo pozdě večer, kdy teplota spadne pod 25 °C, jinak je větrání neúčinné. Do bytu se totiž pouští teplý vzduch.
Optimální interiérová teplota vzduchu závisí také na dobré tepelné izolaci budov. Takže stavby s dobrou tepelnou izolací v zimě udržují vyšší vnitřní teplotu a v létě je zde chladněji než v budovách s nízkým tepelným odporem. Dále pak jsou výhodnější nižší patra bytových domů než ty ve vyšších podlažích.
Žaluzie jsou účinné, ale pozor ať se nepromění v topení
Jakmile si v bytě vyvětráte, nezapomeňte zatáhnout žaluzie a klidně ještě závěsy. Ty totiž odráží sluneční paprsky, které by se jinak přes čirá skla draly do pokoje. Nejlepší variantou jsou venkovní žaluzie. Ty totiž v létě teplo odrazí nejlépe. V zimě zase zabrání úniku tepla, kterého přes okno uniká až 40 %. Vekou výhodou je to, že si je můžete nechat namontovat i dodatečně během celého roku. Ovšem chcete – li namontovat tento typ žauzií, tak musíte požádat o povolení SVJ.
Naprostá většina bytových jednotek se proti ostrému světlu chrání vnitřními hliníkovými žaluziemi. Patří mezi nejlevnější volbu. Tento typ ochrany vám pomůže během dne, ale v noci začnou fungovat jako malé radiátory a nakumulované teplo začnou pouštět do místnosti. Proto je na noc vytáhněte. Daleko větší účinnost mají venkovní žaluzie, které jsou ale mnohonásobně dražší a musíme mít povolení SVJ ( společné vlastnictví jednotek) k jejich připevnění na fasádu, která je všech členů SVJ.
Druhy klimatizací
Zakoupit lze mobilní nebo nástěnné jednotky. Samozřejmě nástěnné jsou účinější, ale má to háček, nejde použít všude. Je nutné mít povolení od SVJ k připevnění jednotky s ventilátorem na fasádu bytového domu a není možno ji instalovat též na fasády historických budov. Kde nelze použít nástěnné jednotky je možnost využít mobilní klimatizační jednotky, funguje tak, že teplý vzduch odchází trubicí přes otevřené okno nebo prostup vněm. Díky technologickému pokroku jsou klimatizační jednotky čím dál cennově dostupnější, začínají na 6 tis. kč. Co se málo ví. Moderní klimatizace má 4 základní vlastnosti: chladí vzduch, topí, odvlhčuje a filtruje vzduch. Další možností jsou různé ventilátory a ochlazovače vzduchu.