Koronavir COVID – 19 dopadl zásadně na všechny oblasti života. Paralyzoval ekonomiku země, utlumil řadu prosperujících podniků, úplně zastavil turistický ruch, uzavřel restaurace, bary a hotely a v neposlední řadě významně zasáhl také trh s nemovitostmi.

 

Stavba nového bytového domu na pražském Žižkově. Psali jsme zde: Nové moderní byty vyrostou v blízkosti fotbalového stadionu Viktorky Žižkov

 

V první linii v oblasti realitního trhu se ocitly krátkodobě pronajímané byty přes platformy typu Airbnb a booking.com, které jsou aktuálně kvůli zavřeným hranicím prázdné. Jejich vlastníci, kteří nechtějí a nemohou si dovolit propad příjmů, se nyní tyto nemovitosti budou snažit pronajmout dlouhodobě, což zvýší nabídku bytů na trhu a povede k razantnímu poklesu cen nájmů, není nyní neobvyklé sehnat garsonku v centru Prahy za 12 tis. Kč včetně služeb, což bylo ještě před měsícem absolutně nemožné.  Minimálně tento stav bude trvat do doby, než se otevřou hranice zahraničním turistům. Jenže to zabere pár měsíců, nebo případně i let. A to se určitě projeví v cenách nemovitostí a majitelé budou finančně krvácet. Teoreticky je možný stav, kdy nemovitosti budou růst a to v případě, že ČNB zahájí na podporu ekonomiky tzv. kvantitativní uvolňování (tisk nových peněz) a způsobí tímto způsobem velkou inflaci.

 

Bývalý hotel Albion (psali jsem zde: Hotel Albion se promění v bytové jednotky) v oblasti pražských Jinonic, v minulém roce byl rekonstruován společností PSN a po jednotkách prodán novým majitelům k běžnému bydlení. Díky jeho struktuře byl vhodný k pronájmu bytových  jednotek přes nejčastěji využívané  platformy Airbnb a booking.com. Ceny malých ubytovacích jedotek  o velikosti 17 m2  začínaly v tomto projektu na 1 760 000 kč.

 

 

Ztráta zájmu o realitní kanceláře

Mezi profesemi, které ztratily klientelu patří také nemálo realitních makléřů. Trh nemovitostí od  vypuknutí pandemie je na bodě mrazu stejně jako ostatní bysnyz a odehrává se na něm jen malé procento obchodů.  Lidé nemají zájem o prohlídky, bojí se ztráty zaměstnání a vztahuje se na ně krom jiného také vládní zákaz. Na makléře ne je to jejich povolání a provádět prohlídky tak můžou. Velkým problém se jeví ve vyřizování hypotečních úvěrů, řada pracovníků bank má home ofice a vše je tak komplikovanější.  ČNB v těchto dnech schválila snížení požadavků na bonitu pro zájemce o úvěr a zvýšila tak dostupnost hypoték, klesá též úroková sazba, v přístích měsících můžem očekávat, že spadne k blízkosti nuly, uvidíme jak na to budou reagovat komerční banky.

 

Rekonstrukce bytového domu v blízkosti autobusového nádraží Na Knížecí a vyhledávané oblasti Anděl na pražském Smíchově. O projektu jsme psali zde: Byty – Valentika

 

Co na tuto situaci bytoví developeři?

Jedním z faktorů, který má zásadní vliv na situaci trhu s nemovitostmi pro bydlení je rychlost výstavby nových bytů. V našem hlavním městě se v prvních třech čtvrtletích roku 2019 podle dat ČSU postavilo 4311 bytů, což bylo v meziročním srovnání cca o pět procent více. Zároveň stavební firmy započaly ve stejném období výstavbu dalších 4892 bytů, což bylo v porovnání s prvními devíti měsíci roku 2018 o 81 procent více.

Vzhledem k propukající ekonomické krizi ale není jasné, zda bude tento nastolený trend pokračovat i v letošním roce.

Výstavba nových bytů bude také záviset na stavu stavební firem. Hlavním problémem tentokrát není nedostatek zakázek, který uvrhl stavební průmysl do dlouhodobé krize v roce 2008, ale absence zahra­niční pracovní síly, která zůstala doma v důsledku uzavřených hranic.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.