Pokud chcete letos v létě rozšířit svůj venkovní obytný prostor, bezpochyby přemýšlíte, jaký typ a jaký materiál je pro vás ten vhodný. Dřevo či kámen? Oba materiály nabízejí krásný způsob, jak si vychutnat svůj venkovní relaxační prostor.

Terasa, typicky vyrobená ze dřeva nebo kompozitního výrobku, je vyvýšená konstrukce, nejčastěji připojená k vašemu domu. Dřevěné terasy mohou být několik centimetrů, ale i několik desítek, nad úrovní půdy a vyžadují nosnou konstrukci. Tato konstrukce je také nejčastěji vyrobena ze dřeva, ale může být vyrobena i z nalitých betonových sloupů pro větší pevnost.

Proč zvolit dřevěnou terasu?

Design

Dřevěné terasy mají řadu designových možností. Můžete se rozhodnout stavět na jedné úrovni nebo pomocí schodů vytvořit víceúrovňovou plochu, která tak trochu působí jako stromová pevnost. A protože budete muset dřevo natřít nebo ošetřit, aby vypadalo dobře, můžete mít finální podobu terasy téměř v jakékoli barvě, kterou chcete, a měnit ji každých pár let.

Náklady

Dřevěná terasa není nejlevnější, zejména pokud si vyberete prémiový materiál, jako je cedr nebo kompozitní desky. Dřevěná terasová prkna mohou stát od 200 Kč do 1000 Kč. Výhodou je, že dřevěná terasa je považována za velkou investici do vašeho pozemku, což poskytuje návratnost této investice až 75 %, pokud dům později prodáte. Nevýhodou je, že budete muset zaplatit za průběžnou údržbu.

Životnost a údržba

Dřevo je organický a porézní materiál obzvláště náchylný k okolním vlivům a rozkladu. Terasu budete muset každý rok čistit a každých několik let ji znovu ošetřit, abyste zabránili růstu plísní a poškození vodou. Při správné údržbě musí být pravidelně vyměňovány pokřivené a stárnoucí desky či prkna. Neudržovaná dřevěná terasa vám vydrží jen okolo sedmi let. Pokud stavíte na strmém nepravidelném pozemku a dřevěné sloupky nejsou správně instalovány a pravidelně kontrolovány, může být ohrožena celistvost celé terasy. To způsobí značné škody.

Proč zvolit kamennou terasu?

Design

Terasa z kamene za použití kamenných desek nebo zámkových dlažebních kostek může mít téměř jakýkoli tvar, který si dokážete představit. Obklopte svůj bazén, postavte na ní venkovní gril nebo ohniště a vytvořte kreativní klikaté tvary skrz zahradu. Narozdíl od dřevěné terasy moderní betonové terasy z kamene přicházejí v různých stylech, texturách a povrchových úpravách, takže dokončený projekt může vypadat jako cokoli od žuly po mramor, nebo dokonce dřevo.

Navíc, pokud žijete v chladnějším klimatu a stále chcete, aby vaše terasa byla v zimě užitná, můžete si dlažební kostky vytápět. To vám umožní po nich pohodlně chodit i v chladném počasí a využívat prostor po celý rok.

Jediným skutečným omezením designu vaší terasy je rovnost vašeho pozemku. Než postavíte takovou kamennou terasu, musíte se ujistit, že půda pod ní je relativně plochá. Šikmé plochy nemusí být vhodné pro vytváření takových teras. Zbytečně byste si zkomplikovali práci. Pomocí segmentových opěrných stěn můžete z dříve nepoužitelného místa vytvořit velmi funkční prostor s přidanou hodnotou. Pokud máte strmý svah, může do něj být terasa vyříznuta nebo vyplněna, aby se vytvořila plošší oblast. Pomocí opěrných stěn můžete zajistit bezpečnost každého, kdo terasu používá, protože nebudete závislí na integritě dřevěných sloupků.

Náklady

V závislosti na materiálu, který si vyberete, je terasa cenově dostupnější možností než dřevěná paluba. Betonové dlažební kostky mají průměrnou cenu 85 až 350 Kč, zatímco přírodní kámen může jít až na 800 Kč.

Životnost a údržba

Pokud jde o životnost, kamenná terasa vydrží desítky let bez jakékoli významné údržby. Není třeba dlažbu znovu těsnit, upevňovat nebo upravovat spáry. Moderní dlažby jsou navrženy tak, aby si udržely barvu a odolávaly vyblednutí, takže je nemusíte nahrazovat novými.

Autor: Adriana Kubínová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.