Existují tři hlavní typy zapuštěných kopaných bazénů. V pořadí popularity jsou to betonové, vinylové a sklolaminátové. Pro menší pozemky existují také bazény s ocelovými nebo hliníkovými stěnami.

Betonové bazény

Betonové bazény jsou stavěné na zakázku a mohou být vytvořeny prakticky do jakékoli velikosti, tvaru nebo hloubky. Beton je při stavbě takového kopaného bazénu vystřelen z pistole na stěny vyztužené ocelí. Jakmile beton zatvrdne, bazén je ohraněn omítkou, natřen a dokončen texturovaným povrchem nebo dlaždicemi.

Instalace betonového bazénu trvá déle než jakýkoli jiný druh, a to obvykle mezi třemi až 12 týdny. Jeho výstavba je dlouhá, ale výsledek stojí za to, betonový bazén je nejsilnější a nejodolnější typ bazénu. Ve skutečnosti existuje mnoho betonových bazénů, které se dodnes používají a jsou staré více než 50 let. Na rozdíl od jiných typů kopaných bazénů do země mohou být stávající betonové bazény přestavěny, rozšířeny a rekonstruovány.

Vinylové bazény

Vinylové bazény jsou vyrobeny z předem tvarované pružné vložky, která se vejde do vykopaného otvoru. Bazén je připevněn k vyztuženému rámu z oceli, hliníku nebo nekorozivního polymeru. Převážná většina vinylových bazénů je obdélníkových, ale u některých výrobců jsou k dispozici lemy ve tvaru písmene L a volné tvary. Doba výstavby vinylového bazénu je obvykle jeden až tři týdny. Při zvažování vinylového bazénu mějte na paměti, že různé předměty a hračky v bazénu, domácí zvířata a ostré předměty mohou propíchnout vložky.

Sklolaminátové bazény

Sklolaminátové bazény jsou tvarovány do jedné obří misky, která je jeřábem zasunuta do vykopaného otvoru v zemi. V důsledku toho mohou být sklolaminátové bazény instalovány mnohem rychleji než jiné typy bazénů. V některých případech to zabere jen tři dny. Sklolaminátové bazény mají super hladký gelový povrch, který je extrémně odolný vůči poškození i skvrnám. Na rozdíl od betonových bazénů je sklolaminát neporézní, takže nepotřebuje tolik bazénových chemikálií a zachytává výrazně méně řas. Sklolaminátové bazény jsou však k dispozici v omezených velikostech a tvarech než betonové nebo vinylové bazény, což může být problém, pokud máte malý nebo jedinečně tvarovaný dvorek.

Autor: Adriana Kubínová

Čtěte také: Jak vybrat zahradní jezírko: Návod pro začátečníky 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.