Vodní prvek je vítaným zpestřením v každé zahradě. I do té nejmenší zahrádky se dá umístit jezírko. Je však třeba dobře zvážit prostor, účel a finanční možnosti. Přinášíme vám 6 rad, co všechno je potřeba naplánovat, než se pustíte do výstavby zahradního jezírka.

1/ Účel: ryby nebo osvěžení pro zvířata

Zásadní pro výběr jezírka je rozhodnutí, zda budete chovat ryby. Pro chov ryb je potřeba určitá minimální hloubka, záleží na druhu a množství chovaných ryb. Rovněž počítejte s nutností kvalitního vybavení, zejména filtrace, která udrží vodu ve vhodných podmínkách pro život ryb. Pokud chcete jezírko pouze pro okrasu a jako zásobárnu vody, vystačíte s menšími rozměry i méně nákladnou údržbou.

2/ Velikost jezírka

Velikost jezírka úzce souvisí s účelem. Pokud se rozhodnete pro chov ryb, je potřeba dodržet vhodné rozměry a hloubku. Pokud máte malý prostor a spokojíte se s pár vodními rostlinami, postačí jezírko malých rozměrů. V případě, že se rozhodnete pro jezírko vhodné pro koupání lidí nebo jezírko samočistící, počítejte s plochou několika desítek čtverečních metrů.

3/ Jezírková folie nebo plastová nádrž

Základní možnost výběru materiálu je mezi jezírkovou folií a jezírkem plastovým. V případě folie je nutno vyhloubenou jámu vystlat textilem, aby nedošlo k poškození folie o kameny a kořeny. U větších jezírek je potřeba folii svařit. Svaření folie přenechte raději odborné firmě, i když se rozhodnete budovat svépomocí. Výhodou folie je, že se přizpůsobí jakémukoliv tvaru. Plastový výlisek je vhodný pro jezírka menších rozměrů. Jeho tvar je pevně daný. Výhodou je pevnost a jednoduchost instalace. 

4/ Tvar jezírka

Využití folie umožní libovolný tvar. Doporučují se však tvary co nejjednodušší, nejlépe ovál nebo ledvinovitý tvar. Pokud je jezírko příliš členité, voda u břehů málo cirkuluje a hrozí, že se bude kazit. Na hloubku je vhodné rozčlenit jezírko na několik úrovní kvůli výsadbě vodních rostlin. Nezapomeňte také na pozvolný sestup z mělčiny do hloubky. Aby se vaše jezírko nestalo smrtící pastí pro zvířata, co se přijdou napít, ponechte jim možnost bezpečného výstupu z vody. U plastových jezírek jsou tvar i úroveň hloubky vyřešeny již od výrobce.

5/ Finanční možnosti

Otázka financí je při tvorbě jezírka velmi zásadní. Větší jezírko s rybami potřebuje kvalitní vybavení. Pokud však neoplýváte penězi a chcete menší jezírko, nezoufejte. Můžete si pořídit jezírko s levnější filtrací, vodu používat na zalívání a průběžně ji doplňovat. Tím dokonale využijete vodu zachycenou v jezírku a zároveň zabráníte jejímu zkažení a zelenání.

6/ Odborná firma nebo budování svépomocí

Když zadáte práci odborné firmě, vybírejte pečlivě. Ptejte se známých, hledejte reference, chtějte vidět již hotové realizace. Dobrá firma vám postaví jezírko přesně podle přání. Počítejte však, že odborné rady a práce jsou značně nákladné. Při budování svépomocí vás čekají hodiny shánění a pročítání informací a výsledek není zaručen. Jste-li však kutil a budování je pro vás radostí, máte šanci se prakticky vše postupně naučit, a ještě ušetříte náklady za odborné práce. Pokud je tedy váš cíl již samotná cesta, směle se pusťte do díla.

Zahradní jezírko ve Zbraslavi (vila Vladimíra Vančury)

 

Dolní Břežany u Prahy
Jílové u Prahy

dav
dav
Havlíčkovy sady (Grébovka)

 


Jezírko ve vesničce Kamenné Zboží

Úvodní obrázek jezírka a tenhle: Okrouhlo u Prahy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.