Jste na střední nebo vysoké škole a máte v plánu stěhování od rodičů? Tento proces je pro většinu studentů velkou finanční zátěží spojenou s vybavováním nového bydlení, ale i pravidelnými platbami nájmů a dalších nákladů. V následujícím článku se podíváme na několik tipů, které vám pomohou sehnat bydlení za částky, které pro vás budou přijatelnější.

Studentské koleje

Nejčastějším způsobem studentského bydlení jsou univerzitní koleje. Ty jsou určeny pro ubytování studentů, kteří by museli do školy dojíždět. Náklady na ubytování v těchto prostorech jsou obvykle výrazně pod průměrnými náklady za ubytování v běžných nemovitostech. Určitou nevýhodou je samozřejmě nižší komfort v ohledu vybavení a nutnost sdílet pokoje s dalšími studenty, se kterými může být velmi obtížné vyjít. Na druhou stranu, pokud počítáte každou korunu a jste přizpůsobiví, může se jednat o ideální variantu.

Sdílené byty

Další možností, která se velmi podobá studentským kolejím, jsou tak zvané studentské byty. Ty se obvykle nachází v blízkosti škol a bydlení v nich sdílí několik studentů, kteří si mezi sebe většinou rozdělí jednotlivé pokoje. Díky tomu se pak dělí o nájem a mohou ušetřit výraznou část nákladů. Nevýhody jsou v podstatě totožné jako v případě bydlení na kolejích, protože soužití s dalšími lidmi na malém prostoru může být mnohdy velmi náročné.

Garsonky

Možným řešením je také bydlení v jednopokojových bytech. Kromě toho, že v těchto prostorech jsou obvykle nesrovnatelně nižší nájmy než v běžných bytech, můžete počítat také s nižšími náklady obecně. I zde se samozřejmě nemůžete těšit z velkého komfortu, ale na druhou stranu se o svůj prostor nemusíte dělit.

Bydlení s partnerem

Jistou alternativu k bytům sdíleným se studenty je bydlení s partnerem. Ačkoliv úspory rozhodně nejsou tak výrazné, jako v předchozích případech, bydlení s vašim životním partnerem rozdělí náklady na půl, takže je rozhodně finančně přijatelnější. Pokud se plánujete stěhovat, zkuste o tom pohovořit se svým přítelem nebo přítelkyní. Kromě snížených nákladů můžete navíc udělat díky tomuto rozhodnutí výrazný krok kupředu ve vašem vztahu.

Snažte se snížit vaše náklady

Ať už zvolíte jakoukoliv z výše uvedených variant, snažte se na bydlení co nejvíce ušetřit prostřednictvím eliminace zbytečně vysokých nákladu. Nájem samotný není jedinou části nákladů za bydlení a útrata za energie, vodu a další tvoří v dlouhodobém horizontu vysoké částky. Pokud ušetříte i na jiných výdajích, bude vaše bydlení podstatně levnější.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.