Bylo by skvělé, kdyby na všechno znečištěné prádlo postačily běžné prací prostředky. Tak tomu ale úplně není. Mnohdy se totiž přihodí nehoda, jejíž důsledky s pomocí běžného pracího prostředku jen tak neodstraníte. V takových případech se hodí znalost několika až překvapivě jednoduchých triků.

Pijákem proti vosku

Vánoce jsou dobou, kdy dostávají ubrusy zvláště zabrat. Například není nikterak neobvyklé, když se na stole plném jídla povede někomu převrhnout svíčku a nakapat její vosk na ubrus. Vosk se potom k látce přichytí tak pevně, že vytvoří dokonale spojení, které sice odloupnutím vosku z látky porušíte, ale zůstane po něm mastný flek, který jen tak nevyperete.

Řešení je snadné: pokud máte doma školáka, postačí si od něj vypůjčit malý kousek pijáku. Savý papír pak položte na vosk, přejeďte žehličkou tak, aby se vosk opět roztekl, a piják dokáže mastnotu natáhnout tak, že ubrus bude opět jako nový.

Rozlité červené víno a další odolné skvrny

Rozlité červené víno je další (nejen) vánoční klasikou. Skvrnu od vína je potřeba jako obvykle odstranit nejlépe hned. A toho lze dobře docílit s pomocí citronové šťávy. Podobné je to se skvrnami od borůvek. Ani ty nejdou vyprat a citronová šťáva je v boji s nimi opravdovým pomocníkem.

Pokud nebudete mít doma citron je velmi dobrou alternativou pro odstranění skvrn ocet, kterým lze citron plnohodnotně nahradit.

Rychlý zásah je důležitý také v případě skvrn od krve, které po zaschnutí nejdou téměř ničím odstranit. Je potřeba je hned namočit studenou vodou a vyprat je v kuchyňské soli, teprve potom perte ubrus (nebo jakékoliv jiné prádlo znečištěné krví) v běžném pracím prostředku.

V drogérii zakoupíte přípravky / odstraňovače skvrn

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.